h روستای چم یوسف علی اصفهان | پورتال جامع گردشگری دولان

روستای چم یوسف علی اصفهان

 چم یوسف‌علی، روستایی از توابع بخش باغ بهادران شهرستان لنجان در استان اصفهان ایران است. چم یوسفعلی نام یکی از سری روستاهای حاشیه رودخانهٔ زاینده‌رود حوالی شهر سامان و باغ بهادران است. این روستا در دهستان چم کوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۶۳۰ نفر (۳۸۰خانوار) بوده‌است.

این روستای بسیار خوش آب هوا یکی از مناطقی است که مردم آن اکثراً به باغداری و پرورش گردو و بادام مشغول هستند. مردم روستای چم یوسفعلی ترک زبان هستند که در طول تاریخ لهجه آن تغییر کرده و ترکی به خصوصی را صحبت می‌کنند روستای چم یوسفعلی از شمال و از طریق زاینده‌رود با روستای چم نور از جنوب از طریق مزرعه قارادره با روستای جعفرآباد از شرقبا روستای چم کهریز و از غرب با روستای چم طاق همسایه است روستای چم یوسفعلی بزرگترین و پرجمعیت ترین روستا در دهستان چم کوه می‌باشد که بعنوان مرکز دهستان چم کوه نیز هست.

cham1

چم یوسفعلی با قدمتی حدوداً ششصد سال یکی از قدیمی ترین روستاهای حاشیه زاینده رود محسوب می‌گردد این روستا از نظر تقسیمات کشوری جز استان اصفهان شهرستان لنجان بخش باغبهادران در مرز بین استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری در منطقه‌ای سرسبز و واقعاً خوش آب و هوا در حاشیه همیشه سبز زاینده‌رود واقع شده است. شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری است. عمده محصول باغی کشاورزان روستا را بادام و گردو تشکیل می‌دهد ضمن اینکه در کنار دو محصول ذکر شده انواع درختان میوه (هلو و زردالو و….. نیز کاشت می‌شود و در بخش زراعت گندم و جو و نخود و…. کاشت می‌گردد ضمن اینکه دامداران نیز گاو و گوسفندان خود را به صورت سنتی یا صنعتی پرورش می‌دهند.

cham

البته در حاشیه رودخانه برنج کاری نیز رواج دارد در صورت بارندگی مناسب در فصول پاییز و زمستان مردم روستا تقریباً بیشتر مایحتاج زندگی را در روستا تولید می‌کنند مردم ترک زبان روستای چم یوسفعلی در بحث ازدواج بسیار متعصب و سختگیر هستند همین مساله باعث شده تا در موقع شوهر دادن دختران وسواس کنند و با دقت بسیار دختران را شوهر می‌دهند همین موضوع باعث شده بر خلاف جوامع پیشرفته امروزی آمار طلاق و جدای زن وشوهر از یکدیگر تقریباً در حد صفر باشد یعنی هر کدام از زوجیین در صورت تلاق و جدایی در چشم مردم روستا منفور می‌شوند.

با توجه به اینکه در سالهای اخیر بسیاری از مردم روستاهای اطراف به شهر مهاجرت کردند مردم روستای چم یوسفعلی اکثراً در زادگاهشان ماندند و به تعداد بسیار اندکی مهاجرت نمودند این موضوع باعث شده چم یوسفعلی بعنوان مرکز دهستان چم کوه و همچنان پرجمعیت ترین روستا در آستانه شهرشدن و گرفتن شهرداری باشد. و شاید در آینده‌ای نه چندان دور بگوییم شهر چم یوسفعلی. دهستان چم کوه که به دلیل قرار گیری در پای ارتفاعات شمال غربی بخش باغبادران این نام را به خود گرفته است و دارای ۸ روستا با مرکزیت روستای چم یوسف علی و ۵۳ مزرعه می‌باشد.
نشانی و آدرس: استان اصفهان، شهرستان لنجان، بخش باغ بهادران، دهستان چم کوه، روستای چم یوسف علی

منبع :
رسانه مجازی نگاه

روستای چم یوسف علی اصفهان

لنجان, اصفهان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستای چم یوسف علی اصفهان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه