نمد مالي قوچان

نمد پارچه ای ضخیم است که ازپشم یاکرک متراکم می سازند وازآن فرش وکلاه و جامه تهیه می کنند به کسی که پشم وکرک رابمالد ونمد سازد، نمدگر یا نمد مال گویند و نمدمالی و نمدگری هم عنوان شغلی است که در برخی نقاط ایران از جمله مناطقی از خراسان متداول بوده اگرچه متاسفانه به دلیل رواج بیش از اندازه منسوجات غیر طبیعی و ماشینی داخلی و خارجی اکنون رونق گذشته خود را از دست داده است. در باره تاریخچه این صنعت وهنر باید گفت کهن ترین شیوه وروش فراهم سازی زیرانداز که تاکنون شناخته شده نمدمالی است …

namadmali-guchan

دراینکه نمد برای نخستین بار درکجا درست شده هیچگونه اطلاعی در دست نیست ٬ جزاینکه ازدوره نوسنگی مردمی که باپشم سروکار داشته اند ٬ نمد را می شناختند . صنعت نمدمالی در مشهد، قوچان و همچنین در میان عشایر خراسان رضوی، از رونق فراوانی برخوردار است. مزایای نمد به عنوان عایقی در برابر رطوبت ، گرما و سرما و نیز استحکام قابل توجه این فراورده اند را به وسیله مناسبی برا زندگی در مناطق سردی همچون کوهستان های خراسان بدل ساخته است. از سوی دیگرابزار کار برای ساخت نمد ساده ، محدود ، ارزان و مواد اولیه آن همواره در دسترس بوده است. دو کاربرد عمده نمد در مناطق روستایی خراسان ، یکی بعنوان تن پوش مردان و دیگری بعنوان زیر انداز است. وگاه از نمد به عنوان زیره زین اسب و خورجین استفاده می شود. این صنعت در قوچان و نیز در نواحی جنوب خراسان به ویژه میان عشایر سابقه ای دیرین داشته و با توجه به تعداد محدود کارگاه ها، همت و علاقه اساتید قدیمی این فن، بر پویایی و حیات این هنر افزوده است. مواد اولیه نمد مالی پشم گوسفندیا شتر می باشد که آن را از دامداران می خرند. عمل نمد مالی برای هر نمد نزدیک به ۴ تا ۵ ساعت طول می کشد و نمد مالان پس از زحمت فراوان دسترنج خود را روانه بازار می کنند.

namadmali

با توجه به تعداد محدود کارگاه ها ، همت و علاقه اساتید قدیمی این فن ،  بر پویایی و حیات این هنر افزوده است. در این کارگاه ها پوشش گوناگونی چون کلاه نمدی سرکش ، جلیقه ، عرق گیر اسب ، زیرانداز و روپوشی برای چوپان ها معروف به خاپانک یا کپنک تولید می شود . رنگ هایی که برای نقوش روی نمد استفاده می گردد طبیعی بوده و شامل روناس برای رنگ زرد و شنگرف برای قرمز و نارنجی و … می باشد . نقوش این نمدها بیشتر از طرح های ساده ی هندسی انتخاب می شود. برای تهیه نمدی به ابعاد ۲×۲ متر حدوداً ۱۲ کیلوگرم پشم خالص لازم است.

منبع:

– رسانه مجازی نگاه

– سیری در ایران

نمد مالي قوچان

قوچان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نمد مالي قوچان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه