h روستاي بهجان فارس | پورتال جامع گردشگری دولان

روستاي بهجان فارس

روستاي زيباي بهجان از توابع بخش سيمكان شهرستان جهرم، روستايي بسيار زيبا و و با طبيعتي بسيار ديدني است كه در ۸۵ كيلومتري شهرستان جهرم و ۳۵ كيلومتري ميمند فارس قرار داشته و از مركز استان تا شيراز(از طريق راه ارتباطي ميمند فارس) كمتر از ۱۲۰ كيلومتر است.

  • طول جغرافيايي ۹۹/۵۲
  • عرض جغرافيايي ۸۱/۲۸
  • ارتفاع از سطح دریا ۱۲۷۱ متر

behjan

behjan2

قدمت روستا به بيش از ۱۵۰۰ سال مي‌رسد. با طبيعتي بكر و دست نخورده كه جلوه‌اي خاص را به منطقه بخشيده است. با وجود كوهستاني بودن اما آب و هوايي بسيار معتدل و دلپذير دارد و به همين خاطر انواع و اقسام درختان و گياهان و محصولات و ميوه‌هاي گرمسيري و سردسيري از خرما و موز گرفته تا برنج و چاي و انگور از خاك زرخيز آن به عمل مي‌آيد. آب آن از بهترين آب‌هاي آشاميدني استان و منابع طلايي آب و وجود چشمه‌ساران متعدد آن علاوه بر جلوه بخشيدن به منطقه باعث تغذيه آب آشاميدني بخش پشت پر سيمكان نيز شده است. چشمه‌ساري معروف به نام «باغ شهرجن» دارد كه در تابستان به حدي خنك است كه به سختي مي‌شود دست در آن فرو برد و نگه داشت و در زمستان نيز به حدي گرم است كه به راحتي مي شود استحمام كرد.

عمده‌ي محصول توليدي بهجان، انار، بنه(پسته وحشي Baneh)، الوك(بادام كوهي Alook)، اونواع و اقسام گياهان دارويي و . . . است. مغز بنه و مغز الوك كه به شكلي كاملا هنرمندانه و طبيعي و بهداشتي توسط زنان هنرمند روستا به عمل مي‌آيد، حرفه و شغلي پر درآمد جهت زنان روستا و بازار خوبي را در استان فارس فراهم نموده است. از آنجا كه اين محصولات، نقش درآمدزايي خوبي براي مردم دارد، به اين محصولات توليدي معروف منطقه(مغز بنه و مغز الوك كه هر دو نيز داراي رنگ قهوه‌اي هستند) لقب «طلاي قهوه‌اي» داده‌اند.

مناطق و اماكن تفريحي بسيار زيبايي دارد كه در تمامي فصول سال به ويژه از بيست اسفند تا اواخر ارديبهشت كه اوج زيبايي طبيعت هميشه بهاري منطقه است، پذيراي گردشگراني از استان فارس و ساير استان‌ها و گاه از خارج كشور است. از جمله‌ي اين مناطق ديدني مي‌توان به تنگه‌ي «باغ شهرجن»، «آب سوراخ»، «آسیاب میرزاعلی»، «آسیاب سیدمحمود»، «کوره گچ پزی باغ شهرجن»، «سنگ لعنتی»، «باغات و كومه‌هاي كوه سور»، «چاه نفت كوه سور»، «آب ريز تنگه‌ي آبريز يا البرز»، «شيخ ابوسليمان»، «سيد معلم»، «طرح سنگفرش خيابان و كوچه‌ها»، «بافت خانه‌ها و محلات روستا» و … اشاره نمود.

behjan1

behjan4

آب و هواي دلپذير، طبيعت بكر و زيبا و ديدني همراه با مردماني بسيار ميهمان‌نواز و دوستداشتني همه و همه محيطي مفرح و مصفا را فراهم آورده است به گونه‌اي كه مشهور است كه مي‌گويند اين جا خاكي پر جذبه و سرشار از كشش دارد و كساني كه يك بار به اين منطقه قدم بگذارد، محال است كه براي بار دوم و سوم و چندم نيز به اين روستاي زيبا سفر نكنند.

مردم روستا فارسي زبان و شيعه بوده و با گويش بسيار نزديك به گويش شيرازي‌ صحبت مي‌نمايند. مراسم‌هاي عروسي، عزاداري محرم، ماه مبارك رمضان، عيد نوروز، دامداري و كشاورزي در اين روستا هركدام داراي فرهنگي منحصر به فرد است .

behjan3

منبع :

سیری در ایران

روستاي بهجان فارس

بهجن, فارس, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستاي بهجان فارس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه