زیارتگاه میر فتاح

زیارتگاه میر فتاح این زیارتگاه در روستای ممش خان از توابع شهرستان خوی در ۳۵ کیلومتری شمال غرب خوی در بخش صفاییه (زر آباد) واقع گردیده است. ضریح چوبی با میله‌های فلزی بر روی مزار قرار دارد.

Mir_fatah

وی در اواخر سلسله زندیه از پدری بنام سید مرتضی و مادری به نام معصومه، که اصالتا از روستای کوه کمر مرند هستند، در محله آستانه علی واقع در محله امام زاده خوی متولد و علوم دینی را در خوی و تبریز تمام می‌کند. به علت مهاجرت والدین به روستای ممش خان سید نیز نزد والدین خود ساکن می‌شود. در ۲۵ رجب ۱۲۶۷ هجری قمری مطابق با سال ۱۲۲۵ هجری شمسی (حکومت محمد شاه قاجار) در این مکان مدفون گردیده‌اند. نوادگان این سید در این روستا هنوز سکونت دارند و از عواید این مکان مذهبی بهره‌مند می‌شوند. در سنگ نوشته‌ای که در کنار حرم قرار دارد نسل سید مدفون در این مکان با ۳۰ نسل به امام علی امام اول شیعیان منسوب می‌گردد؛ که این شجره نامه برای عموم قابل مطالعه است. میر فتاح ۳ پسر و یک دختر داشت سه پسر میر فتاح در کنار مزار او مدفون هستند.

Mirfatah-khoy

این مکان زیارتی مجهز به آشپز خانه و محل کشتار قربانی است. طبیعت زیبا و کوهستانی این روستا و رود جاری در آن برای زایران بسیار دل‌انگیز و مصفاست. در سال ۱۳۸۹ بازسازی این مکان زیارتی به صورت زیبا انجام پذیرفته است. در کوههای اطراف این زیارتگاه گیاهان دارویی فراوانی از قبیلکاکوتی، آویشن و نعناع ، کنگر و ریحان رشد می‌کند؛ که زایران از آنها استفاده می‌کنند. تا چند سال پیش ضلع شمالی حرم بیشه زار ریبا و قشنگی بود که زایران برای استراحت از آن بهره می‌بردند اما در سال‌های اخیر به علت تفریح بیش از حد مردم از قبیل تاب بازی و … و برای حفظ شان زیارتگاه و تفکیک این اصل که زیارتگاه پارک نیست، از سوی تولیت این زیارتگاه این درختان مقطوع گردیدند. در کنار این زیارتگاه اتاق‌ها و سوییت‌هایی که مجهز به امکانات خوبی می‌باشند برای اسکان (بویژه در شب) زایران ساخته و واگذار می‌شود. در این زیارتگاه در صورتی که هوا صاف و روشن باشد قله کوه آرارات در کشور ترکیه علی رغم فاصله۱۵۵ کیلومتری به وضوح و زیبایی خاصی دیده می‌شود.

ziaratgah_mirfatah

منبع:

– ویکی پدیا

زیارتگاه میر فتاح

West Azerbaijan, Mamishkhan, بطرف تفریح گاه مقبره، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “زیارتگاه میر فتاح”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه