کلیسای سپورغان

کلیسای سپورغان (حومه اورمیه) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اورمیه، بخش مرکزی، روستای سپورغان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۳۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

sopurghan

قدمت بنا مربوط به قرن ۱۸ میلادی می‌باشد . پلان بنا تقریباً مستطیل شكل با مساحت حدود ۱۶۳مترمربع می باشد ، بنا یك بنای آجری است كه ورودی آن از قسمت زیر اتاقك ناقوس می باشد و در ورودی چوبی است و كتیبه‌ای نیز بر سردر آن مشاهده می شود .در دو ضلع شمالی و شرقی آن نیز، دو کلیسای آشوری به نامهای مارت مریم و مارگئورگیس قرار دارند. کلیسا از تمام جهتها به فضای باز منتهی میشود. در سالن اصلی چهارستون آجری به ابعاد cm120 * cm120 و پایه ستون بتنی دیده می‌شود و دور ستون سفیدكاری شده است . اتاق محراب در قسمت شرق و ورودی در قسمت غرب بناست . سقف بنا چوبی است و در قسمت زیر آن سقف كاذب نصب شده است ، پشت بام بنا حالت شیروانی دارد . اتاق ناقوس سه طبقه است و در هر طبقه پنجره ای قوسی شكل قرار دارد .

کلیسا مشتمل بر نمازخانهای است مستطیل شکل به ابعاد ۵/۱۰ × ۵/۱۵متر. این بنا محور اصلی شرقی ـ غربی دارد و هم سطح با زمینهای اطراف بنا شده و انتظام اجزا و عناصر بر اساس این محور، که منطبق با جهت محراب است، صورت گرفته. کلیسا دارای یک ورودی اصلی در دیوار جنوبی است و مانند بیشتر کلیساها به شیوۀ بازیلیک ساخته شده و در فضای داخلی آن چهار ستون وجود دارد که سنگینی سقف چوبی و مسطح کلیسا را متحمل میشود.

kelisa-superghan

داخل بنا تزئین خاصی ندارد . در نمای بیرونی با تغییر دو نوع چیدن آجرها و ایجاد فرورفتگی و برجستگی در دیواره ، مخصوصاً در قسمت پشت اتاق محراب و طبقات اتاق ناقوس ، نمای خارجی بنا تزئین شده است . بنا در هنگام ساخت بعنوان یك مكان مذهبی ، مطرح بوده است و از آن بعنوان محل عبادت مسیحیان منطقه استفاده می شده است كه در حال حاضر بصورت متروك در آمده است . نمای خارجی دیوار شرقی کلیسا ساده و بدون پیرایه است و پوشش کاهگل دارد. در این ضلع هم، دو نورگیر با قوس جناغی و چهارچوب آجری تعبیه شده است. دیوار غربی نیز، با نمای ساده و پوشش کاهگل تنها دارای یک نورگیر برای افزودن به نور داخلی کلیساست.

sopurghan-kelisa

منبع:

– ویکی پدیا

– سیری در ایران

– مه سفر

کلیسای سپورغان

سپور غان, آذربایجان غربی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کلیسای سپورغان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه