تالاب قوپی بابا علی مهاباد

 تالاب قوپی بابا علی در موقعیت جغرافیایی N365714 E455227 در استان آذربایجان غربی واقع است. این تالاب با ویژگیهای طبیعی و پرندگان خاص خود در میان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست یكی از تالابهای مهم منطقه مهاباد محسوب گشته، در لیست تالابهای مهم بین‌المللی كنوانسیون رامسر قرار دارد و از بهترین زیستگاه پرندگان آبزی و كنار آبزی بشمار می رود. اين تالاب در كیلومتر ۳۵ و عمق ۵/۲ كیلومتر جاده ترانزیتی مهاباد – میاندوآب و در نزدیكی قریه قوپی بابا‌علي قرار گرفته است.  وسعت آن ۱۰۰۰ هكتار می‌باشد. میزان املاح آن از غلظت بالايی برخوردار است بطوریكه در سالهای ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ مقدار زیادی نمك بعد از خشك شدن تالاب برداشت می‌گردید، البته در حال حاضر مقدار نمك آن كمتر گردیده است.

talab-gopialibaba

تالاب قوپی بابا‌علی دارای دیپلم افتخار از سازمان ملل متحد “یونسكو” است و پرندگانی نظیر اردك سرسبز، حنایی، آنقوت، انواع غاز وحشی، تنجه و … در آن زیست می نمایند. تالاب قوپی باباعلی در ۳۰ كیلومتری شمال مهاباد واقع شده است.

با توجه به زیبایی اطراف تالاب و سهل الوصول بودن آن و حضور پرندگان در فصول مختلف سال امکان جذب گردشگران طبیعت دوست وجود دارد .این تالاب در طی سالهای خشکسالی کاملا خشک شده بود ولی در طی ۳سال گذشته با افزایش بارندگی ها و همینطور انحراف آب یک کانال زهکش به آن محددا احیا شده است و در حال حاضر از وضعیت نسبتا مطلوبی برخوردار می باشد .چرای دام شکار بی رویه و تصرف زمینهای اطراف از عوامل تهدید تالاب می باشند .

راه دسترسی: از طریق جاده مهاباد به میاندوآب و آبادی گپی قابل دسترسی است .

gopialibaba-talab

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

– تیشینه

تالاب قوپی بابا علی مهاباد

مهاباد, آذربایجان غربی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تالاب قوپی بابا علی مهاباد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه