h گلیچ بافی | پورتال جامع گردشگری دولان

گلیچ بافی

گلیچ یکی از دستبافته‌های سنتی ایران است که با دستگاه گلیچ‌بافی، شبیه به دستگاه پارچه‌بافی تولید می‌شود. بافت گلیچ بیشتر در قسمت شمالی استان سمنان (روستاهای اروست، فولادمحله، رضاآباد و چاشم)رواج دارد و طبق معمول دیگر دست‌بافته‌ها، زنان تولیدكننده‌ اصلی آن هستند. گلیچ از گذشته در این منطقه كاربری زیادی داشته و به ‌خاطر جنس پارچه‌ آن كه پنبه‌ ای و پشمی است، در پوشاك مردانه بیشتر استفاده می ‌شده است؛ ‌ولی این دست‌ بافته ‌نیز مانند دیگر محصولات صنایع دستی ناشناخته مانده است و خطر منسوخ شدن، آن را تهدید می‌كند. گلیچ شباهت زیادی به گلیم دارد ولی روش بافت آن کاملا با گلیم تفاوت دارد و شبیه بافتن پارچه با دستگاه است. تارهای گلیچ از جنس نخ پنبه پرتاب، و پودهای آن پشمی است. گلیج یك نوع پارچه‌ سنتی است كه از قدیم باقی مانده و از جاجیم ظریف‌تر است، برای همین در پوشاك از آن استفاده می‌شود.گلیچ، پارچه ای‌ پنبه‌ ای و سنتی است كه بیشترین كاربری آن در پوشاك مردانه و زیرانداز است.

glich-semnan

  به‌جز مردم بومی منطقه، كسی از كاربری و قابلیت‌های گلیج خبری ندارد و حتی نمی‌دانند خاصیت آن در پوشاك با توجه به الیاف طبیعی كه دارد، چیست. ولی خارجی‌هایی كه از آن استفاده كرده‌اند، حالا مشتری‌های ثابت گلیج شده‌اند و خوب آن‌ها را می‌خرند.

گلیج بافی برای مدتی در سمنان از بین رفته بود و كمتر كسی در این رشته كار می‌كرد ولی حالا حمایت‌هایی شده است و هنرمندان باز هم آن را تولید می‌كنند.هنرمندان گلیج باف در خانه كار می‌كنند. به‌خاطر این‌كه محلی برای تولید داشته باشیم،

glichbafi

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران


Warning: Illegal string offset 'lat' in /home5/dolanir/public_html/my-files/plugins/dolan-map/index.php on line 90

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “گلیچ بافی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه