h ارتفاعات قوشاداغ | پورتال جامع گردشگری دولان

ارتفاعات قوشاداغ

قوشاداغ از ارتفاعات مهم و قابل توجه ارسباران است که در شمال شهر هريس و غرب رشته‌ کوه سبلان و جنوب غربى مشگين شهر قرار گرفته است. بلندترين قلهٔ آن در شمال هريس ۳۱۴۹ متر ارتفاع دارد. گردنهٔ معروف گؤيجه بئل که از زيباترين پديده‌هاى طبيعى است، در محدودهٔ‌ اين کوهستان بر سر راه تبريز به اهر قرار گرفته است. تمام ارتفاعات قوشاداغ پوشيده از مراتع سرسبز و خرم است که در تابستان مورد استفادهٔ‌ عشاير دشت مغان و ارسباران قرار مى‌گيرد.

gooshadagh

اهر دشتی است فروافتاده که در میان کوه های قره داغ در شمال و کوه های قوشاداغ در جنوب قرار دارد و وجود این ارتفاعات قابلیت بزرگی برای توسعه ی گردشگری کوهستان در این شهرستان است. ارتفاعات قوشاداغ در جنوب و ارتفاعات شیور در شمال برای کوهپیمایی و دامنه نوردی بسیار مناسب است و هر هفته صدها نفر از علاقه مندان به طبیعت کوهستان عازم این ارتفاعات می شوند.

کوه قوشاداغ در جنوب شرق اهر که « یای قاری » نشان شناخته شده ی آن است، چندین سال است که میزبان برنامه ی جذابی با عنوان « همایش کوهپیمایی یای قاری » است و در این برنامه هزاران تن از شهروندان از هوای خوش و مناظر زیبای ارتفاعات این کوه بهره می برند. در دامنه ی فراخ این کوه خانواده ها چادر می زنند و در ارتفاعات پایین به گردش می پردازند. بسیاری نیز به سوی قله ی قوشاداغ در ارتفاع ۳۱۵۰ متر صعود می کنند. در مسیر صعود چندین چشمه با آب گوارا و خنک از مهمانان پذیرایی می کند و در میانه ی راه « قوچ گولی » همراه با چمنزار وسیع سفره ای گسترده برای گردشگران است.

ghosha-dagh-ahar

از اهر تا روستای یوزبند کم تر از ساعتی راه است. خودروها در جاده ی اهر ـ مشگین شهر پیش می روند و در ادامه از پل « جالیق » به سمت جنوب می پیچند. ابتدا به روستای « رزین » می رسند که تا اینجا جاده آسفالت است. بعد جاده ای خاکی که در آستانه ی آسفالت شدن قرار داد ما را به روستای « آلمان » می رساند. پس از آلمان راهی است که به روستاهای یوزبند و خضرکندی می رود. در میانه ی این راه به سمت یوزبند می رویم که در اندرون دره ای کم عمق با رودخانه ای پرآب زندگی می کند. در انتهای این دره به سمت جنوب دامنه ی قوشاداغ قرار دارد که محل پیاده شدن از خودروهاست. این دامنه ی سرسبز تا قله ی قوشاداغ محل ییلاق عشایر ـ طایفه قراچورلو ـ است و حضور آن ها جذابیت قوشاداغ را بیش تر کرده است.از همین دامنه البته راه خاکی نیز تا نزدیکی قله ی قوشاداغ برای تردد خودروهای عشایر احداث شده است و انواع خودروها در این راه تردد می کنند. این راه خاکی امکان رفتن تا قوچ گولی و حتی آخرین دامنه ی قوشاداغ را برای خانواده ها و کسانی که امکان پیاده روی و کوهپیمایی ندارند، فراهم می سازد.

gooshadagh-ahar

دامنه های قوشاداغ در محدوده ی مورد بحث فضای سرسبز کافی برای حضور خانواده ها و گردشگران در اختیار می گذارد و این مسئله با توجه ملاحظات زیست محیطی و عدم مزاحمت برای عشایر باید مورد بررسی قرار گیرد. ضمن این که دشتی از « کهلیک اوتی » در کنار دامنه ی قوشاداغ توجه خانواده ها را جلب می کند و این گیاه ما را برای برگزاری جشنواره کهلیک اوتی تشویق و ترغیب می کند.

بهبود وضعیت جاده های دسترسی، فراهم ساختن زمینه های حضور گردشگران در تعطیلات آخر هفته، برنامه ریزی برای ترغیب سرمایه گذاران جهت احداث تله کابین، درخت کاری دامنه های قوشاداغ، احداث کمپ اقامتی برای کوهنوردان و… از ضرورت های اولیه ی این کانون گردشگری است.با این همه اصل مهمی که در این ارتباط باید مورد توجه قرار گیرد، ملاحظات زیست محیطی است و در کنار آن نباید حیات و اقتصاد عشایر در آن ارتفاعات مورد خدشه و آسیب قرار گیرد.

ahar-gushadagh

منبع:

– یوخا

– سیری در ایران

ارتفاعات قوشاداغ

یوزبند, آذربایجان شرقی, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

یک دیدگاه در “ارتفاعات قوشاداغ”

  1. ابوالفضل خضوعی می‌گه:

    سلام از زحمات شما صمیمانه تقدیر و تشکر رادارم ازدیدن مناظر زیبای وطنم بسیار مسرورم
    و این خوشحالی را مدیون دوستان زحمتکش میدانم از همه شما سپاسگزارم .منتظر دیدن تصاویر زیبای دیگرتان هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه