h کاروانسرای سنگی زنجان | پورتال جامع گردشگری دولان

کاروانسرای سنگی زنجان

karvansara-sangi-zanjan

کاروانسرای سنگی به ترکی (داش کاروانسراسی) در جاده کمربندی زنجان-میانه روبروی ایستگاه قطار زنجان واقع شده است. قدمت این کاروانسرا به دوره صفویه باز می‌گردد و هم اکنون به عنوان رستوران سنتی مورد استفاده است. پلان این کاروانسرا به سبک چهار ایوانی است، حجره‌های آن در یک طبقه قرار گرفته‌اند و سقف‌‌ها از نوع قوسی هستند. استفاده از سنگ به عنوان مصالح اصلی در ساخت کاروانسرا باعث شده است که این بنا با عنوان کاروانسرای سنگی و در زبان محاوره ای داش کاروانسرا معروف شود. این بنا از لحاظ این که تنها بنای باقی مانده از کاروانسراهای زنجان است دارای اهمیت فراوانی است.

کاروان‌سرای سنگی که بعدها تغییر کاربری داد و به عنوان سفره‌خانه سنتی مورد استفاده قرار گرفت، در سال ۱۳۷۷ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۱۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

sofrekhane-sangi-zanjan

سفره خانه کاروانسرای سنگی زنجان که یادگاری از دوره صفویه است همراه باغذاهای سنتی واصیل وکباب های مخصوص زنجان باقیمتی مناسب وباکیفیت، پذیرای مهمانان عزیز است. دراین سفره خانه افراد با لباسهای بخصوصی هستند که هر رنگی مفهوم خاصی دارد مثلا لباس آبی ومشکی مدیر سالن    لباس کرم کافه من- لباس طوسی چای . غذای ویژه اینجا چلوکباب زنجانی وچلو کباب پسته ای است که مخصوص زنجان است. البته یک امتیاز ویژه ای این سفره خانه را از جاهای دیگر متمایز کرده وآن موسیقی زنده (محلی وپاپ)از ساعت ۱۱شب به بعد است این چنین فضای بی نظیری را کمتر جای جهان می بینید از دستش ندهید.

resturan-karvansarasangi

آدرس : زنجان ،خیام جنوبی روبروی ایستگاه راه آهن

تلفن :                    ۱- ۳۳۳۶۳۱۵۰   -۰۲۴

karvansarasangi-zanjan

منبع:

– ویکی پدیا

– همشهری آنلاین

– راهنمای گردشگری زنجان

کاروانسرای سنگی زنجان

رستوران تاریخی کاروانسرا سنگی زنجان, بلوار شهید بهشتی, زنجان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کاروانسرای سنگی زنجان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه