h قلعه سام زابل | پورتال جامع گردشگری دولان

قلعه سام زابل

galee-sam

قلعه سام زابل در فاصله ۲۸ کیلومتری جاده زابل به زاهدان واقع شده و به شکل ذوزنقه نامنظم است. طول قلعه از شرق به غرب ۳۷۶ متر و از جنوب به شمال ۲۹۶ متر است. قلعه سام دارای دو دروازه شمالی و جنوبی است که هر کدام دارای برج ناگهبانی است. این قلعه به زمان پارت ها مربوط است و از خشت خام ساخته شده است.

این قلعه در ۴ کیلومتری روستای سکوهه قرار دارد و دارای دیوار های پهن و بزرگ خشتی و گلی و همچنین دارای دروازه و برج‌ های متعدد است.قلعه سام که به قلعه تیمور شهرت یافته است، در زمان مغول و صفویه ساخته شده است.

مجموعه برج های این قلعه بالغ بر ۳۶ برج است. ۹ برج آن بزرگ است که در گوشه های قلعه قرار گرفته و ۲۸ برج آن کوچک است که در اطراف قلعه ساخته شده اند. این قلعه از چینه دو لایه درست شده، به این ترتیب که دیوار در وسط قرار دارد و دو طرف آن را با قشر گل پوشانده اند.

کلنل تیت انگلیسی و والتر سرویس آمریکایی از این قلعه بازدید کرده اند. به گفته کلنل تیت در سده نوزدهم، نهری از نزدیک این قلعه جاری و به طرف دهکده ورمال ادامه داشته است. بر اثر کاوش باستان شناسان، در طبقه زیرین این بنا نوشته‌ ای یونانی متعلق به دوران پارت‌ ها کشف شده است. طبقه بالایی این بنا متعلق به دوران ساسانی است.

ghale-sam

منبع:

– دانشنامه شهری ایران

قلعه سام زابل

Sistan and Baluchestan, ده سه كوهه، Unnamed Road, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قلعه سام زابل”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه