h بندر گواتر | پورتال جامع گردشگری دولان

بندر گواتر

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی آنجا كه شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاكستان می رسد، بندری كوچك و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته كه چندصباحی است برای سرمایه گذاران كشورمان نامی آشنا گشته است. گواتر’، تكه كوچكی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین زرخیز ایران اسلامی، چون گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان می درخشد. گواتر برگوشه یی از گستره این خاك دوست داشتنی همچنان ایستاده است و خوش می درخشد.

govater

گوادر که سابقا” جزء ایران و در ایام تسلط و ظهور امرای مسقط انجا را مثل بیابان و بندر عباس و جزایر تابعه به عنوان اجاره در تصرف داشته و بعد از استرداد نقاط دیگر گواتر به همان حالت در دست انها باقی مانده و فعلا” دولت انگلیس به نام مسقط در ان دخل و تصرف می نماید و از جانب امام مسقط امیری در انجا حکومت میکند غیر از گواتر ایران است.گواتر حدود هفتاد خانوار است و حدود دویست نفر جمعیت دارد . مسافت بین گواتر و گوادر که از راه خشکی ۲۵ فرسخ و از طریق دریا با کشتی در صورت باد مناسبیک روزه راه است شغل عمده اهالی گواتر ماهیگیری است و دارای دوازده جهاز ماهیگیری می باشد و خیلی بیش از مصرف خود اهالی ماهی صید می نمایند چنانکه در زمستان مقدار زیادی به گوادر صادر می شود در سالهای بارندگی روغن و پنجه و ماش و ذرت و بعضی مجصولات دیگر از داخلهبلوچستان که بالا شهر و باهوکلات باشد وارد و به عمان و دیگر نقاط صادر می کند . سکنه عموما” بلوچ و از اهل سنت و جماعت هستند و در موقع لزوم ضابط انجا می توانست در حدود ۲۰۰ نفر تفنگچی از خود گواتر و اطراف مسلح نماید .

پیرمردی از اهالی منطقه رونق گذشته گواتر را این چنین تصویر می كند: «آفریقا تجارتش دست ما بود. از بندر گواتر ماهی و حصیر می بردیم به آفریقا با جهازهای بادی كه دو هزارتن هندی گنجایش داشت. ۲۵ روز تا دارالسلام می رفتیم . وقتی هوا خوب بود ۱۴ روزه این كار را می كردیم. موقع برگشت چوب كندل می آوردیم به گواتر، خالی می رفتیم خرمشهر، پسته و بادام می بردیم به بمبئی یا از بصره خرما می بردیم آفریقا چوب بار می كردیم به گواتر…» بعد از اسلام این سرزمین «مكران» نام گرفت كه درحال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مكران » معروف است. بندر گواتر درهمین مكان و درانتهای جاده فرعی مشرف به خلیج گواتر قرار گرفته است و صیادان در فصل صید در داخل كپرها به استراحت پرداخته و درزمان مناسب از شبانه روز دل به دریا می زنند تا تور خود را از ماهی های ذی قیمتی چون شیر و شوریده پركنند. گواتر كه در جنوب شرقی ایران، آخرین آبادی است هم اكنون به یكی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است. گواتر یكی از زیبای ترین سواحل ایران زمین را به خود اختصاص داده ، جنگل های حرا از یك طرف، جز و مد زیبا از سوی دیگر و حركت خرامان خرامان خرچنگ ها بی شمار بر ساحل شنی این خطه از چابهار زیبایی چندانی بخشیده است. گواتر به واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگل های حرا یكی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار می رود. در سمت ایران رودخانه باهوكلات و در سمت پاكستان رودخانه نهردشت به خلیج گواتر می‌ریزند. آغاز این خلیج در سمت خاوری دماغه جیوانی است و پایان آن در سمت باختر در نقطه‌ای به نام پسابندر است.

bandaregovater

bandar-govater

bandar-govater-chabahar

chabahr-bandaregovater

منبع:

– رسانه مجازی نگاه

– بندر گواتر

بندر گواتر

گواتر, 98, چابهار, سیستان و بلوچستان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بندر گواتر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه