اِحرامی بافی ( سجاده بافی )

ehramibafi

« احرامي » يا « حرمي » پارچه اي با تار و پود پنبه است ، معمولاً در اندازه ۸۰×۱۲۵ سانتي متر بافته مي شود . پارچه مذكور با عرض ۷۰ سانتيمتر داراي ۲۲ چله و با عرض ۹۰ سانتيمترداراي ۲۸ چله مي باشد .  يك صنعتگر بافنده مي تواند روزانه ۴ عدد احرامي به اندازه هاي ۷۰×۱۰۰ سانتيمتر را توليد نمايد .  . پارچه احرامي دورنگ است كه عموماً سياه و سفيد بوده ، اما به رنگهاي سبز و قرمز و سفيد نیز ديده شده است. زمینه ی آن معمولاً تک رنگ بوده و نقوش هندسی شکسته رنگارنگ دارد که اغلب در آن از رنگ های محلی استفاده می شود.

اين پارچه ها در قديم بيشتر مورد استفاده حجاج قرار مي گرفته و در حال حاضر با تغيير كاربري به عنوان روميزي، سجاده ، جانماز و … نیز مورد استفاده است. این پارچه خاص که بین مردمان روستا و عشایر کاربرد دارد و طرح هایی به سادگی دل آنها دارد، جزء صنایع دستی محسوب می گردد .

از مراکز تولید احرامی ایلام است و زایران عراقی بهترین خریداران ‘احرامی بافی’ در ایلام هستند بخصوص در شهر مرزي مهران که بعنوان مسير تردد زائرين كربلاي معلي است اين گونه بافته توانسته بعنوان سجاده ، سوغات ارزنده اي باشد علاوه بر آن از اين هنر صنعت كيف و ساير محصولات نيز ساخته و پرداخته شده و به قيمت مناسب به بازار فروش عرضه ميشود.

شوشتر نیز از مراکز تولید احرامی است. احرامی بافی، نسل به نسل به مردمان شوشتر رسیده است. این پارچه خاص که تقریباً در بین مردمان روستا و عشایر کاربرد دارد، جز صنایع دستی این مردمان محسوب می گردد و طرح هایی به سادگی دل مردمان خونگرم جنوب ایران دارد. رنگ های متنوعی در این دست بافته وجود دارد که اغلب از رنگ های محلی است. این پارچه امروز، به عنوان دیوارکوب، رومبلی و روی پشتی استفاده می شود.

ehrami-bafi

منبع:

– سیری در ایران

– سی دار


Warning: Illegal string offset 'lat' in /home/dolan/public_html/my-files/plugins/dolan-map/index.php on line 90

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اِحرامی بافی ( سجاده بافی )”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه