h امامزاده زید بن علی خرم آباد | پورتال جامع گردشگری دولان

امامزاده زید بن علی خرم آباد

emamzadezeid-khoramabad

امامزاده زید بن علی امامزاده و نیز نام منطقه‌ای در مرکز شهر خرم‌آباد است. آرامگاه این امامزاده در بازار قدیمی شهر خرم‌آباد واقع شده است و قدمت ساخت بنای کنونی آن به سال ۱۳۰۷ هجری قمری می‌رسد. این آرامگاه نخستین بار به دستور بدر بن حسنویه و در زمان حکومت آل حسنویه در سال ۴۰۴ هجری قمری ساخته شد.

مقبره داراي دو گلدسته مدور آجري در دو طرف مي باشد كه با كاشيهاي زيبائي كه كلماتي مقدس بر آن نوشته شده مزين گرديده است. درب اصلي حرم از چوبي مخصوص و به شكل زيبائي ساخته شده و آيات و كلمات مقدس با خط نسخ و به طور برجسته برآن نقش گرديده است . بنابر متون كتيبه هاي موجود مقبره متعلق به زيدبن علي بن حسين بن علي بن طالب (ع) است .

“زید” امام پنجم شیعیان زیدی، پدرش “ابومحمد علی بن حسین السجّاد‌(ع)” امام چهارم شیعیان و مادرش “جیدا” می‌باشد. بر اساس کتبی چون “مسارالشیعه” و “الارشاد العیون” از شیخ مفید و دیگر آثار مورخین‌، زادروز ایشان احتمالا بین سال‌های ۷۵ تا ۸۰ هجري قمری بوده است.وي نیز همانند جعفر بن محمد الصادق‌(ع) کاتب “صحیفه سجادیه” بوده‌اند، اما کتابی که اکنون در دست همگان است، املای جعفر بن محمد الصادق‌(ع) می‌باشد و البته این دو نوشته هیچ تفاوتی با یک‌دیگر ندارند.در جمله‌ای منصوب به جعفر بن محمد الصادق‌(ع) در کتاب “الغدیر” آمده است: “خدا، زید را رحمت کند او عالمی درست‌گفتار بود”. شخصیت‌هایی همچون خصیب وابشی‌(در بحار الانوار) و شیخ طوسی‌(در رجال طوسی) نیز به وضوح شخصیت و مقام “زید” را تمجید کرده‌اند.

آدرس: خرم آباد – خیابان امام (ره) – دوازده برجی – بازار روز

khoramabad-emamzadezeid

emamzade-zeid-khoramabad

منبع:

– ویکی پدیا

– سیری در ایران

– پایگاه خبری یافته

امامزاده زید بن علی خرم آباد

امام زاده زیدبن علی, فردوسی, خرم آباد, لرستان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “امامزاده زید بن علی خرم آباد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه