h مجموعه پارك تفریحی آبیدر | پورتال جامع گردشگری دولان

مجموعه پارك تفریحی آبیدر

abidar-sanandaj

این مجموعه در غرب سنندج و در انتهای خیابان ابیدر بر دامنه كوه آبیدر قرار گرفته است . شهر سنندج از فراز این پارك چشم انداز بسیار زیبائی دارد . چندین باغ و چشمه طبیعی در این پارك وجود دارد . یكی از بزرگ ترین باغ های این مجموعه باغ امیریه می باشد كه بزرگ ترین سینمای رو باز (تابستانه) كشور در این باغ جای گرفته است . این مجموعه از قدیم الایام تفریحگاه مردم سنندج بوده و كوه آبیدر دارای محبوبیت خاصی میان مردم است .

کوه آبيدر به عنوان يکي از تفرجگاه ‌هاي اصلي مردم شهر سنندج به شمار مي رود . برخي از مکان هاي گردشگري مشهور آن عبارت اند از کاني شفا ، ماماتکه ، گويزه کوير ، خضر زنده ( خيرزنه ) ، تاقه ‌دار ، اميريه ، هفت آسياب ، بان شلانه ، کچک ( سنگ ) قرآن ، کاني کچک و قله آبيدر که پناهگاهي هم براي کوهنوردان در آنجا ساخته شده است . آن چه مورد محبوبيت اين کوه شده‌ است ، نزديکي آن به شهر سنندج ، بلند بودن آن نسبت به تپه‌ هاي اطراف و از همه مهم‌ تر ، وجود چشمه‌ هاي زير زميني فراوان آن مي‌ باشد .

در واقع واژه آبيدر ( آب‌ به ‌در ) به معني جايي است که از آن آب فراوان تراوش مي‌ کند . نزديکي اين کوه به شهر تا آن حد است که در دامنه آن احداث مسکن صورت گرفته و هم اکنون نيز در جريان است . افراد بسياري ( به ويژه در تعطيلات ) به اين تفرجگاه مي ‌روند و از منظره شهر سنندج ديدن مي‌ کنند . در بالاي قله تخت آن يک جان‌ پناه براي استفاده کوهنوردان احداث شده‌ است و در حال حاضر مشغول به ساخت تله‌ کابين در مسير بين پارک کودک و قله آن مي ‌باشند .

Abidar

abidar-park

abidar-park-sanandaj

park-abidar

sanandaj-abidar

منبع:

– سیری در ایران

– http://www.servic.ir

مجموعه پارك تفریحی آبیدر

Kurdistan, Sanandaj, جاده ی زردآلو، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مجموعه پارك تفریحی آبیدر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه