h برج شیشه ای اراک | پورتال جامع گردشگری دولان

برج شیشه ای اراک

borj-shishei-arak

از بناهای قدیمی ومعروف شهر اراک بود که در زمان سلطنت فتحعلی شاه قاجار و همزمان با ساخت شهر سلطان آباد (اراک قدیم) ساخته شده بود. این بنا به صورت دوازده ترکی متشکل از سه طبقه جدا از هم تشکیل شده بود. دو طبقه بالای برج دارای تزئینات کاشی کاری و آجری بوده‌است. کف برج به صورت بیضی شکل ساده شده که قطر بزرگ آن ۱۲ متر و قطر کوپک آن ۸ متر بوده‌است. این برج به دلیل وجود تزئینات کاشی معقلی با طرح‌های لوزی شکل که در طوق آن وجود داشته‌است، در هنگام تابش آفتاب از دور درخشندگی خاصی داشت، بنابراین به برج شیشه معروف شد.خانه سپهدار نیز همزمان با برج و در نزدیکی آن احداث شد که باغ و فضای سبزی بزرگ و قابل توجه داشته است و دارای سرداب زیبایی بوده است که سقف آن با کاشی‌های گل و بوته، به صورت شمسه تزئین شده بوده و دارای طاقی دو پوسته بوده است.

ارگ يا مقر حكومتي در بافت قديمي اراک در خارج از فضاي اصلي شهر و در قسمت شمالي آن قرار داشته است.اين فضاي اداري ،حكومتي يا مساحت گسترده خود داراي فضاهاي مختلفي بوده است.بناي ارگ حكومتي متشكل از قسمت اداري و خانه سپهدار كه امروزه از عمده بناي آن اثري باقي نيست به سال ۱۲۳۱ هجري نسبت داده مي شود.مساحت اين ارگ بنا به نوشته سالنامه معارف عراق برابر۵/ ۱بقعه ( قطعه زمين) يا ۵/۱ برابر يكي از قطعات واقع در بافت قديمي بوده است.ارگ حكومتي متشكل از فضاهاي اداري ،نظامي و پذيرايي بود.خانه سپهدار در اين مجموعه در قسمت شرقي، محل برج شيشه و شمال ژاندارمري سابق قرار داشت.مجموعه ارگ حكومتي داراي تالار آيينه خانه، برج قلعه فرنگي ،اندرون امير ،حوضخانه، ديوان خانه ، تالار كرناخانه ،وزيرخانه ، مسجد ارگ ، سرطويله ، دروازه ارگ بالا ، ميدان دروازه ارگ بالا و حمام بوده است.سبك بناي كليه مستحدثات ارگ حكومتي بر مبناي معماري عهد قاجار و اين مجموعه بطرز بسيار زيبا و باشكوهي شكل گرفته بود.منطقه بناي ارگ حكومتي ، هنگام سفر ناصرالدين شاه به اراك توسط حكيم الممالك(حاكم وقت عراق) تعمير و تنظيف شده است .دراين هنگام از ارگ دولتي به نام عمارت دولتي نام برده شده است .ناصرالدين شاه كه سفر خود را به سال ۱۳۰۹ قمري به انجام رسانيده در سفرنامه خود مي نويسد كه در بالاي برج عمارت حكومتي رفته و اطراف شهر را ديده است. او اشاره مي كند كه اتاق هاي عمارت يكرو است و دو طرفش باز نيست و ذكر مي كند كه چادري با آلاچيق در عمات حكومتي براي او زده بوده اند.حوضخانه عمارت را ديده كه هوايش خنك ودم دار است.ارگ حكومتي علاوه بر برج شيشه اي احتمالاً داراي برج هاي ديگري نيز نبوده استاز ارگ حكومتي امروزه به جز منزل سپهدار اثري برجاي نمانده و بر خرابه هاي آن ساختمان جديد احداث شده است.

این بنا در سال ۱۳۳۴ خورشیدی با شماره ۱۰۷۶در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، ولی در سال ۱۳۶۱ و بر خلاف قانون به همراه قسمتی ازخانه سپهدار و عمارت نظمیه قدیم شهر اراک تخریب شد.هم اکنون از این بنا به عنوان کتابفروشی استفاده میشود!هم اکنون برای یادبود، نمادی از برج در ابعاد کوچک تر در جنب میدان سرداران شهر اراک ساخته شده‌است.در تاریخ۳۱/۱/۹۰ در جلسه مشترکشورای شهر اراک، اداه کل میراث فرهنگی استان مرکزی و شهرداری اراک مقرر شد بر اساس شواهد و عکس‌ها این برج در محل قدیمی خود بازسازی شود.

آدرس: اراک، میدان ارک، خیابان محسنی، جنب بازار تاریخی

borjshishei-arak

arak-borjshishei

منبع:

– ویکی پدیا

– ملک اراک

برج شیشه ای اراک

Markazi, Arak, Bazar, Pasdaran, Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “برج شیشه ای اراک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه