h کاروانسرای قوام آباد سیوند | پورتال جامع گردشگری دولان

کاروانسرای قوام آباد سیوند

کاروانسرای شاه عباسی سیوند در دوران صفویه بر کنار شهر قدیم سیوند (سیوندخرابه)ساخته شده است.پیش از انقلاب، قوام شیرازی رعیت‌های عشایر خود را در آن ساکن کرد و بعدها سازمان میراث فرهنگی آن را به نام کاروانسرای قوام آباد به دلیل مجاورت با روستای قوام آباد به ثبت رساند. این کاروانسرا امروزه بدست اهالی قوام آباد بسیار آسیب دیده واز درب ورودی گردویی آن بعنوان پل مورد استفاده قرار گرفته است.

کاروانسرا قوام آباد سیوند آسیب‌های فراوان دیده با آنکه این اثر به نام کاروانسرای سیوند در زمان صفوی در کنار شهر قدیم سیوند ساخته شده است اما در اداره میراث فرهنگی شهرستان مرودشت به عنوان کاروانسرای قوام آباد آورده شده است.سیوند خرابه شهر قدیم سیوند است که از غرب به امامزاده عقیل سیوند و گورستان قدیم سیوند و از شرق به کاروانسرای سیوند در دامنه کوه‌های سیوند و در کنار رودسیوند محدود می‌شود.این مکان تا پیش از حمله محمود افغان شهری آباد بوده و در حمله محمود به کلی ویران شده است.

Karvansaraye-GHavamabad

این مکان تا پیش از حمله محمود افغان شهری آباد بوده و در حمله محمود به کلی ویران شده است.بر اساس اطلاعات موجود، علاوه بر میراث جهانی پاسارگاد، ۷۹ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند. این آثار که در شهرستان پاسارگاد واقع شده ۷۲ اثر آن متعلق به پیش از اسلام و ۷ اثر دیگر مربوط به دوره اسلامی می‌شود. کاروانسرای قوام آباد به‌شماره ۳۰۶۵ در تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۷۹ یکی از آثار دوره قاجار به‌شمار می‌رود که در فهرست آثار ملی هم اضافه شده است.

«کاروانسرای قوام‌آباد یکی از بناهای شهرستان پاسارگاد به‌شمار می‌رود که هم‌اکنون شرایط نابسامانی را سپری می‌کند. این درحالی است که می‌توان با بهسازی و مرمت‌ نه‌تنها به نجات بنا پرداخت که بهره‌وری‌های مناسبی از آن تحت عنوان مجموعه تاریخی ـ‌فرهنگی برای رفاه حال گردشگران این منطقه انجام داد.هم‌اکنون اقدامات موثری در پاسارگاد اتفاق می‌افتد مستقر کردن راهنمایان گردشگری به‌صورت دائم در مجموعه جهانی پاسارگاد و مسقف کردن آن طرح‌های خوبی هستند که اتفاقا با واکنش مثبت تورهای گردشگری مواجه شده اما در کنار این اقدامات لازم است به بناهای درجه دوم و سوم اهمیت بیشتری داده شود.

کاروانسرای قوام‌آباد از آثار به جای مانده دوره قاجار در ۲۰ کیلومتری جنوب سعادت‌شهر و از جمله آثار تاریخی مهم شهرستان پاسارگاد محسوب می‌شود. مصالح این کاروانسرا از سنگ، ‌ساروج و آجر تشکیل شده با این‌حال کاروانسرا دارای یک در ورودی بزرگ با چهار چوبی سنگی به ارتفاع چهار متر و دو سنگ بزرگ در دو سوی دروازه، به عنوان سکو به ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر و عرض یک متر و طول سه متر است.

کاروانسرا دارای سه شاه نشین با طاق های ضربی و کاشی کاری و معماری قدیمی و دو حیاط ، معروف به خلوت هشت ضلعی با معماری قدیم است.گفته می‌شود میراث فرهنگی فارس در سال۸۸ از محل اعتبارات‌اش نزدیک به ۱۸۰ میلیون ریال صرف مرمت بخش هایی از این اثر کرد اما بعد از گذشت چند سال از مرمت به‌دلیل نداشتن کاربری و بی‌توجهی این اثر تاریخی رو به نابودی قرار گرفت.

KarvansarayeGHavamabad

fars-Karvansaraye-GHavamabad

Karvansaraye-GHavamabad-fars

منبع:

– همشهری آنلاین

– فروشگاه اینترنتی شیراز بافت

کاروانسرای قوام آباد سیوند

کاروانسرای قوام آباد, فارس, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کاروانسرای قوام آباد سیوند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه