h غار خفاش دهلران | پورتال جامع گردشگری دولان

غار خفاش دهلران

غار خفاش دهلران

غار خفاش دهلران در ۳ کيلومتري شمال شرقي شهر دهلران در دامنة کوه مشرف به دره و چشمه‌هاي آب گرم دهلران واقع شده است. اين غار به علت زندگي ميليون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است. خفاش‌هاي آن از نوع دم‌دار و بزرگ هستند. غار خفاش دهلران با بیش از ۳۰ هزار خفاش از ۷ گونه همچون «دم موشی» از غارهای کمیاب در خاورمیانه به حساب می‌آید.

غار خفاش دهلران يکي از غارهاي تاريخي عصر غارنشيني است که بعدها به زيستگاه خفاش‌ها تبديل شده است.موضوع مورد توجه در اين غار وجود تودة عظيم و ضخيم فضلة خفاش در کف غار است که طي هزاران سال پديد آمده است و کشاورزان از آن براي تقويت زمين‌هاي زراعي استفاده مي‌کنند. غار خفاش در فهرست آثار ملي ثبت شده و مورد حفاظت مي‌باشد.

khofash-ghar-ilam

غار خفاش با ۲۶۵ متر طول، ۳۰ متر عرض و ۵۰ متر ارتفاع همان موزه طبیعی شگفت انگیزی است. خفاش های این غار از نوع دم دار، بزرگ و بال پهن هستند. اگر تصمیم دارید از بیرون غار زندگی خفاش ها را تماشا کنید، بهترین زمان برای شما موقع غروب و در زمان خروج خفاش‌ها از غار است كه به صورت دسته‌های بزرگ از دهانه غار خارج می شوند و منظره جالبی را به وجود می آورند. این خفاش‌ها سه كیلومتر را تا شهر طی می‌كنند و بعد از کمی گشت و گذار، دوباره به غار برمی گردند. در غار خفاش دهلیزهای وسیعی وجود دارند که عمق بعضی از قسمت های آن به ۴۰۰ مترمی رسد. این دهلیزها سراسر پوشیده از استالاكتیت‌ و استالاگمیت‌ است.

غار خفاش دهلران به عنوان پرجمعیت‌ترین غار خفاش کشور و حتی منطقه است و این غار یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام کارهای تحقیقاتی ، پژوهشی و مطالعاتی در زمینه این پستاندار عجیب است و دانشجویان و محققان باید آن را مورد مطالعه قرار دهند.خفاش در انتهای زنجیره غذایی قرار دارد و نقش بسیار مهمی در کنترل و کاهش حشرات دارد به همین علت در کنترل چرخه محیط زیست بسیار موثر است.چون دهلران در کنار تپه تاریخی “علی کش” اولین مهد تمدن کشاورزی در غرب فلات ایران است، این غار به عنوان یکی از غارهای مهم و دست نخورده جهان به عنوان اولین غار خفاش و مورد توجه گردشگران و محققان و دانشمندان قرار داشته است.

gharekhofash

ghar-khofash

khofash-ghar

غار خفاش - ايلام

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

– همشهری آنلاین

– رسانه مجازی نگاه

غار خفاش دهلران

دهلران, ایلام, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “غار خفاش دهلران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه