h روستای تاریخی آرند | پورتال جامع گردشگری دولان

روستای تاریخی آرند

روستای تاریخی آرند

 روستای تاریخی آرند نام یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین روستاهای شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه وبویراحمد است.وجه تسمیه نام این روستابه دلیل آن است که در زمان ساسانیان شاهزاده‌ای به نام اورنگ (orang) شاه در اینجا زندگی می‌کرده که بعد از هجوم اعراب به این سرزمین نام این منطقه را اورند(orand) گذاشتند و بعدها به آرند تغییر کرد.این روستا در ۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده و دارای قدمت تاریخی فراوانی است.

از مهمترین ویژگیهای این روستا طبیعت بکر، محصور شده در بین دو کوه باسیون میلک، چشمه سارهای فراوان و محصول معروف آن میوه انار است.بافت روستا به شکلی است که بین دو کوه صخره ای و سخت گذر میلـــــک و باسیـــــون واقع شده و از آنجا که روستا دارای بافت قدیمی بوده و وضع اقتصادی بدی هم نداشته است از این بلندی ها جهت دیده بانی و محافظت از حریم روستا استفاده می شده است.کوههای بلند و سخت گذر موجود در اطراف این روستا و درختان سرسبز و خرم بلوط، دست به دست هم داده اند و تصاویر بکر و زیبای را خلق کرده اند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

arend

روستای ارند که قدمت تاریخی آن براساس منابع تاریخی به دوره حکومت هخامنشیان برمی‌گردد؛ زمانی که کوروش و داریوش کبیر بر این سرزمین فرمانروایی می‌کردند.برخی حتی قدمت آن را به دوران افسانه ای پادشاهی اورند شاه در شاهنامه فردوسی می‌رسانند که نام این ده برگرفته از همین نام می‌باشد.وجود آثار باستانی متعدد، قبرهای قدیمی که رو به سمت بیت المقدس می‌باشد، وجود آسیاب‌های متعدد، قلاع بزرگ، دژهای بلند، همه و همه نشان از قدمت این سرزمین دارد.

در دهانه تنگه ورودی به روستای آرند امامزاده ای به نام«امیریوسف»قرار دارد که شجره نامه درون آن حاکی از آن است که این امامزاده با هفت نسل به امام چهارم شیعیان منسوب داده می شود و از احترام خاصی نزد اهالی روستا و مردم چرام برخوردار است.

arand-emamzadeyusef

در وسط روستا جاده ای قدیمی از شمال تا جنوب کشیده شده است که روستا را به یکی از بزرگترین باغات انگور دیم در کنار کوه بزرگ درنا متصل می‌کند و هنوز اثار و بقایای این جاده قدیمی وجود دارد.درضلع شرقی روستا و در حدود پنج کیلومتری آن مکانی به نام روماهندون وجود دارد که برخی می‌گویند دولت ساسانی زمانی که با رومیان درگیر بود رومیان از ترس به این ناحیه سوق الجیشی پناهنده شدند.وجود آثار کشف شده مثل سکه‌ها وکوزها نشان از قدمت این روستا دارد.

این روستا دارای باغ‌های انار وانگور می‌باشد که در فصل بهار جلوه دل انگیز دارد. این روستا همچنین دارای مردمی سختکوش و مهربان است. زبان این روستا لری و مذهبشان شیعه می‌باشد.

rustaye arend

rusta-arend

منبع:

– تیشینه

روستای تاریخی آرند

Kohgiluyeh Va Boyer Ahmad, روستای آرند، جاده روستای آرند، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستای تاریخی آرند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه