حمام دو خزینه

حمام دو خزینه

حمامهای تاریخی سنندج که یادگار دوران قاجار و صفویه است از اماکن دیدنی و جذاب این شهر بوده و نشانی از مدنیت و معماری شگفت انگیز منطقه است .برخی از این حمامها نظیر حمام «آصف » و «وکیل » استفاده شخصی و خصوصی داشته و برخی دیگر همانند حمام «خان »، «شیشه » و حمام دو خزینه برای عموم بوده و بخشهای سرد و گرم و خزینه از ویژگی های مشترک آنهاست .

در میان حمام های قدیمی و تاریخی شهرستان سنندج، حمام دو خزینه بیشترین قدمت را داراست.این حمام که در قدیم استفاده ی عمومی داشته، بین سال های ۱۰۴۶ تا ۱۰۶۶قمری و در زمان سلیمان خان اردلان ساخته شده است. این حمام به دلیل این که بر خلاف سایر حمام ها، دوخزینه بزرگ آب سرد و گرم داشته، به این نام مشهور شده است.

معماری حمام دو خزینه

نقاشی های حیوانات ، استفاده از طرحهای اسلیمی و هندسی و سقفهای متعدد و گنبدی و نمای سنگ دست چین از جمله تزئینات این حمام زیبا و با شکوه است.سبک طراحی و ساختمان این حمام بسیار شبیه حمام خان سنندج است. قسمت های باقی مانده از بنای حمام حاکی از آن است که این حمام دارای گچبری ها و تزئینات فوق آۀعاده زیبایی بوده است که هنوز هم قسمت هایی از آن ها باقی مانده است.

hamam-dokhazaine

امروزه احداث چند خیابان در اطراف حمام شیشه سبب تخریب بخش عمده ای از این حمام شده است به طوری که تنها دو گنبد و قسمتی از گچبری های حمام باقی مانده است و بقیه قسمت های حمام یا تخریب شده اند و یا زیر خاک مدفون شده اند.

البته پس از ثبت این اثر در فهرست آثار ملی و رسیدگی سازمان میراث فرهنگی به آن، کار مرمت آن آغاز شده است. پروژه ی مرمت این حمام شامل تقویت سازه ای، نما سازی بیرون حمام و باز سازی قسمت های مخروبه حمام است.حمام دو خزینه که در بلوار کردستان شهرستان سنندج واقع شده است در سال ۸۸ در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است و امروزه میزبان مسافران و گردشگران بسیار زیادی در طول سال مخصوصاً ایام نوروز است.

منبع:

– سفر گردی

حمام دو خزینه

بلوار کردستان, سنندج, کردستان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “حمام دو خزینه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه