باغ جهان نما؛ نمایی از یک جهان زیبایی

باغ جهان‌نما یكی از كهن ترین باغ های شیراز است و در نزدیكی آرامگاه حافظ كه در دوران گذشته جزء صحرای جعفرآباد و مصلی بوده واقع شده است. در دوره سلسله آل مظفر و آل اینجو این باغ و دشت زیردست حوالی آن سرسبز و بسیار آباد بوده است. به دو دشت جعفرآباد و مصلی كه همواره پوشیده از باغهای جان‌ نواز و روح‌افزا بوده در اشعار حافظ شیرازی اشاره شده است و از صفا و سرسبزی آن سخن به میان آمده است. باغ جهان نما همچون سه باغ مشهور دیگر شیراز یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است. «ابن عربشاه» مورخ دوره تیموری در کتاب «عجایب المقدور» آن را زینت الدنیا نامیده ‌است. باغ جهان نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغ های نامدار آن دوره مورد توجه وی واقع شده بطوری که همانند آن را در اطراف سمرقند که موطن او بوده احداث و آن را نیز جهان نما نامیده‌ا ست.

800px-Ali_0574

750px-باغ_جهان_نما_(۳)_۱۳۸۷

 

800px-Ali_0591

این باغ در دوره صفویه نیز آباد و قابل اهمیت بوده‌ است. «شارون و تاورنیه» جهانگردان فرانسوی که در دوره صفویه شیراز را دیده‌اند، خیابان زیبایی توصیف کرده‌ اند که از تنگ الله اکبر تا بقعه میر علی بن حمزه که محل خیابان حافظ کنونی است ادامه داشته و در دو طرف آن باغ های زیبا و آبادی وجود داشته‌است.

این باغ کهن ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُر آوزاهٔ رکنی مشروب می شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و … جای دارد.

کوشک کریم خانی

کریم خان زند در سال ۱۱۸۵ هجری قمری این باغ را که در زمین های مقابل جعفرآباد و مصلی قرار داشته حصار کشید و عمارت کوشک را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت خیابان کشی های زیبا و درختکاری مفصلی به عمل آورد. طرح و اسلوب این باغ را کریم خان نظیر باغ نظر در داخل دارای چهار خیابان و اطراف چهار حوض دو بزرگ و دو کوچک ساخته‌ است. در ضلع جنوبی بقایای آبنمایی به چشم می‌خورد که فواره آن هنوز پا برجاست.

Ali_0600

750px-باغ_جهان_نما_(۱)_۱۳۸۷

این آبنما از جلوی ضلع جنوبی آغاز می شود و به حوضی در جلوی بنایی که در دوره قاجاریه و در انتهای ضلع جنوبی احداث گردیده منتهی می شود که اخیراً مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌ است. باغ جهان نما در حدود ۵ هکتار مساحت دارد و وجود ۱۶ قطعه چمن گلکاری شده به سبک فرش‌های ایرانی این باغ را از دیگر باغ‌های شیراز متمایز می کند.

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “باغ جهان نما؛ نمایی از یک جهان زیبایی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *