h آغجه قلعه ورزقان | پورتال جامع گردشگری دولان

آغجه قلعه ورزقان

 

Picture_216

این قلعه تاریخی را شاید به خاطر رنگ دیوارها و برجهای سفیدش که با ملات آهکی سفید در قله ی کوهی سبزفام ساخته شده است « آغجاقالا » می گویند. در فاصله ی ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر ورزقان واقع شده است. موقعیت جغرافیایی و مکانی قلعه و نوع معماری و کاربرد این قلعه نیز شبیه به دیگر قلعه های تاریخی آذربایجان می باشد.

آغجا قالا بر بالای تپه ای تقریبا بلند بنا شده است و جبهه های شمالی و شرقی و غربی آن را پرتگاه های کوهستانی مشرف به جنگل احاطه کرده است و جبهه جنوبی که شاید یکی از دروازه های ورودی قلعه می باشد به صورت پرتگاه نبوده بلکه تپه سرازیری کم شیبی که بر اثر گذشت ایام و فرسایش از حالت دیواره بلند به سراشیبی کم شیب تبدیل شده است. آنچه در حال حاضر از آغجه قالا باقی مانده است تعداد ۸ برج مدور نیم استوانه ای و تعداد ۱۱ قطعه دیوار کلفت و عریض سنگی می باشد. تمام قسمت های داخلی و شمالی برجها ۴ متر است. مصالح ساختمانی به کار رفته در برج ها کلا سنگ های لاشه ای تیشه ای و ملات دیواره و برجها از ساروج سفیدرنگی است که بیش از همه در ترکیبات آن آهک به کار رفته است. دیوارهای قلعه به عرض ۲ متر و ارتفاع ۳ تا ۴ متر که قسمتی از آن باقی مانده و بخشی از آن ها فروریخته و مصالح ساختمانی آن در چندین منطقه اطراف و جوانب قلعه پراکنده شده است.

در سمت جنوبی قلعه ، تعداد ۵ برج نگهبانی در حال حاضر باقی مانده است و ۳ برج بقیه در سه گوشه قلعه ساخته شده است. تمام این برج ها و باروهای بسیار محکم و عریض در سالیان اولیه احداث به یکدیگر مربوط بوده اند و کاملا مشخص است که نگهبانان در روی دیوارها حرکت و رفت وآمد داشته اند. آنچه از قسمت شمالی قلعه باقی مانده ، بقایای درگاه و دروازه ورودی آن بوده که از طاقهای ضربی دیواره ها و عرض و طول فاصله آنها و قرینه بودن دیواره های جانبی درگاه ، مشخص می باشد. ورود به قلعه از جبهه جنوبی نیز با عبور از پلکان های مسیر بوده که تمامی آنها ویران شده و مقداری از آثار و مکان پلکانها بجا مانده است. محوطه قلعه در محدوده ای به وسعت ۱۵۰ متر در ۲۰۰ متر و به مساحت کلی ۳۰۰۰ متر مربع تخمین زده شده است. ساختمان قلعه در دو قسمت اصلی از هم متمایز و جدا بنا شده است قسمت شرقی قلعه دارای چندین اطاق بوده و به آن تالار راه ارتباطی وجود داشته است. در احداث بنا از سه نوع مصالح استفاده شده که هرکدام بیانگر دوره ای از ایام باستان و چند مرحله ای بودن ساخت قلعه می باشد. این مصالح سنگ لاشه و ملات ساروج مربوط به دوره اشکانیان ، آجرهای خشتی مربوط به دوره ساسانیان و ملات گچ برای دوره اسلام به بعد ، می باشد. در داخل قلعه قبرهایی نیز دیده می شود که تعدادی از آن ها به امید یافتن آثار عتیقه توسط کاوشگریهای غیر مجاز زیر و رو شده است ، که در اطراف آنها مقداری استخوان و سفال شکسته دیده می شود.

آغجا قلعه نیز مانن سایر قلعه های آذربایجان یک قلعه ی نظامی و دفاعی بوده است که به خاطر جلوگیری از هجوم دشمنان به منطقه ساخته شده است.

منبع : شهرداری ورزقان

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آغجه قلعه ورزقان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه