دره گشایش

دره گشایش در مسیر رودخانهٔ گشایش، در کنار غار معروف کبوتر و در ۱۴ کیلومترى جنوب شرقی شهر مراغه واقع شده است. در تابستان بازدیدکنندگان غار کبوتر از طبیعت جذاب و زیباى این دره بهره مند مى شوند. از روستای گشایش تا دره سبز و خرم آن که در جنوب غربی دهکده قرار دارد در حدود یک کیلومتر فاصله است. در این ناحیه دره ای شرقی غربی وجود دارد که موردی چای در آن جاری است. دره صخره ای گشایش با منظره بدیع و طبیعت دست نخورده اش چشم هر بیننده ای را می نوازد و چشمه معدنی پر آب آن از دل کوه به زیبایی های این منطقه افزوده است. هوای خنک و با طراوت درون رود و سر سبزی و کوه های بلند اطراف، این منطقه را به یک مکان دیدنی و جذاب برای گردشگران و کوهنوردان تبدیل کرده است.
darehgoshayesh
در دامنهٔ کوه های مندل بسر و گشایش ودر حوالی دهکده گشایش آب‌های معدنی گرمی وجود دارد که بسیار معروف می‌باشد و به لحاظ نزدیکی به دهکدهٔ گشایش بنام آب‌های معدنی گشایش معروف گشته‌اند. دهکدهٔ گشایش در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مراغه واقع شده‌است و از دهکده تا چشمه‌های معدنی که در جنوب غربی دهکده واقع شده‌اند در حدود ۷۰۰ متر پیاده روی است. در این دره دو چشمهٔ معدنی وجود دارد یکی از آن‌ها در سمت جنوبی دره در زیر سنگ های آهکی که به صورت غار کوچکی در آمده‌اند از زمین خارج می‌شود. آبه این چشمه زیاد بوده و بصورت نهر بزرگی بر رودخانه می‌ریزد از نقاط دیگر این ناحیه آب و گاز از زمین خارج می‌شود ودر برخی از نقاط توام با صداست. آب چشمه دیگر در قسمت شمالی دره از سوراخی در یک سنگ آهکی که به‌ طرف رود خانه جلو آمده‌ است با فشار و با صدا به خارج می‌جهد و مقدار و فشار آب بعد از هر جهش کاهش می‌یا بد و از نو جهش تکرار می‌شود.
cheshmeyegoshayesh
وجود کوه های سر به فلک کشیده صخره ای، رودخانه خروشان، چشمه های معدنی و مناظر بکر طبیعی و دیدنی، باغات و مزارع سرسبز پوشیده از درختان میوه در ابتدا و انتهای دره و آثار تاریخی همچون غار هامپوئیل این منطقه را ویژه و ممتاز کرده است. طول این دره در حدود ۶ کیلومتر است. مجموعه چشمه های گشایش از لابه لای صخره های سنگی این دره و از کف رودخانه با فشار خارج شده و به رودخانه مردق چای می ریزد و از دیرباز بومیان منطقه از این آب ها برای درمان بعضی بیماری ها بویژه پوستی استفاده می کردند. هم اکنون شهرت درمانی این آب ها از منطقه مراغه فراتر رفته و گردشگران و علاقه مندان به طب سنتی، از آن استقبال زیادی می کنند بطوری که روز به روز بر اهمیت و ارزش آن در بین گردشگران افزوده می شود. آب‌ این چشمه‌ها از نوع آب‌های بيكربنات كلسيک و منيزيم است و حرارت آن ۲۵ درجه سانتی‌گراد و مزه‌اش كمی گزنده است.
daregoshayesh

منبع :

-ویکی پدیا

– کویرها و بیابان های ایران

– سامانه رزرواسیون آرمان سفر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دره گشایش”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *