h آبشار آبند ساربوک | پورتال جامع گردشگری دولان

آبشار آبند ساربوک

آبشار آبندساربوک نيکشهر در موقعیت جغرافیایی E6039 N2615 در استان سیستان و بلوچستان واقع است. این آبشار به دلیل کمی بارش در منطقه فصلی بوده و بیشتر در فصول بارش جریان دارد. روستای ساربوگ در ۴۵ کيلومتري مسير نيکشهر به قصر قند واقع است. در ۵ کیلومتری شمال غرب ساربوک کوه آبند واقع شده است که دارای مناظر و آبشارهای زیبا و دل‌انگیز می‌باشد.

aband-sarbogh

این روستا از شمال به کوه آبند-از جنوب به روستاهای توکل وکلمت ورودخانه کاجو منتهی می‌شود و از شرق به روستای لوریانی-از غرب به روستای دزبن منتهی می‌شود. آبشارهای آبادی گرکور .سهاکی . نابئین. آبند به عنوان جاذبه های گردشگری و از معدود آبشار های هستند که در حوزه ساربوک  قرار دارند. فاصله این آبشار تا جاده اصلی در حدود به ۱۰کیلومتر است. شهرستان نيکشهر واقع در جنوب استان، علاوه بر آثار تاريخي و باستاني، داراي طبيعتي زيباست که رودخانه هاي کشيک، شگيم، کاجو، فنوج و تنگ سرحد و همچنين ارتفاعات آهوران و فنوج سفيدکوه از آن جمله اند.

aband-sarbok-abshar

از جاذبه هاي گردشگري ساربوگ نيز که از اهميت خاصي برخورداند مي توان به آبشار طبيعي آبند، گزدان، سهاکي، گرکور، نابئين، تنک، نداني شيپ، جنگل هاي طبيعي چات سر، لد، مچ جنگل و کمر پشت اشاره کرد. زمين هاي کشاورزي اين ناحيه به علت قرار گرفتن در حاشيه رودخانه کاجو و وجود خاک بسيار حاصلخيز و هواي مناسب، زمينه را براي کاشت بسياري محصولات کشاورزي باغي و زراعي فراهم نموده است. محصولات متنوعي چون برنج، يونجه، باقلا، شبدر و گوجه فرنگي و محصولات باغي شامل نارنگي، پرتقال، ليمو، انبه، زيتون و خرما در حد عرضه به بازارهاي شهرستان به عمل مي آيد. در مناطق شمال اين استان نيز آبشارهاي فصلي در نزديکي روستاي لاديز از توابع ميرجاوه گزارش شده است. آبشار لاديز در دامنه هاي شرقي کوه زيباي تفتان واقع گشته که طبيعتي ييلاقي و زيبا دارد. در ادامه مسير لاديز، چهره متفاوت تفتان در سيماي روستاي انجيره، تمين و سنگان ديده خواهد شد.

sarbog-abshar

abshar-sarbok

منبع:

– کویرها و بیابان های ایران

آبشار آبند ساربوک

ساربوگ, سیستان و بلوچستان, ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آبشار آبند ساربوک”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه