قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه دیده بانی روستای گرماور
قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه و برج گرماور مربوط به پیش از اسلام است و در شهرستان سیاهکل، بخش دیلمان، روستا گرماور واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۷۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه گرماور بر فراز كوه بلندی در كنار روستاي گرماور و قدری دورتر از روستای قیس آباد قرار گرفته است که این روستا جزء بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل می باشد.این قلعه در فاصله ۱۰۰۰متری ضلع غربی روستای گرماور در ۵۸ کبلو متری شهرستان سیاهکل بر فراز کوهی بلند و صخره ای قرار دارد و در ارتفاع ۱۲۰۰متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله این قلعه تا روستا که خود بر روی بقایای آثار دوره ساسانی بنا شده و در شمال شرق قرار گرفته، ۳ کیلومتر می باشد. در کنار روستای گرماور و فاصله ۳ کیلومتری دهکده تاریخی مربو واقع شده است روستای گرماور در میان دره نسبتا تنگی واقع گشته که در زمین لرزه سال ۶۹ کل روستا ویران شد و ساکنین آن به مکانی در جنوب قلعه و نزدیک کوه نقل مکان کرده اند آب و هوای آن در زمستان ها سرد و نیمه خشک و در تابستان گرم می باشد.

قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه دیده بانی روستای گرماور

محدوده این روستا فاقد پوشش گیاهی و جنگلی است رودخانه چاکرود در جنوب روستا جاری است و از مهمترین آثار فرهنگی- تاریخی، قلعه و برج گرماور می باشد. کوه گرماور با توجه به موقعیت سوق الجیشی مکان مناسبی جهت نظارت بر دشتهای اطراف می باشد. با توجه به شیب کوه در محل احداث برج، دیواره جنوبی آن مرتفع تر است و ارتقاء قسمت سنگی برج در این جبهه حدودا ۳ متر است در حالی که در سمت شمالی قاعده برج و به روی سنگها کوه قرار گرفته است. در بخش شرقی برج مشرف به پرتگاه عظیمی است و از قطر دیواره های برج در قسمتهای فوقانی کاسته می شود. سطح کوه مملو از قطعات سفالینه های پیش از اسلام و به ویژه دوره اسلامی است، به ترتیب سفالینه های قرمز رنگ، نخودی رنگ و سفالهای لعابدار آبی رنگ و سبز رنگ و به ندرت هفت رنگ دوره اسلامی در سطح تپه پراکنده و قابل رویت می باشد.

از بنای اصلی قلعه فقط برج دیدبانی آن برجای مانده و در قسمت غربی برج آثاری از پی ساختمان قابل رویت است و در برخی نقاط در مقاطع ایجاد شده آثار خشت های قرمز رنگ حاکی از وجود بنایی در ادوار گذشته به چشم می خورد در بالاي درگاه (ورودي) از چوب استفاده شده و سطوح داخلي و خارجي برج با اندود كاه گل پوشانده شده است. با توجه به حفاری های ایجاد شده در قسمت دیوار سنگی برج می توان حدس زد که برج دارای یک طبقه فوقانی نیز بوده است که در ارتفاع ۲۷۰ سانتی متری از دیواره سنگی برج و در داخل طاقچه تعبیه شده که وجود طبقه دوم را تایید می کند. ریزش آوار بخش فوقانی بنا در کف خود قلعه و حفاریهای غیر مجاز به وقوع پیوسته در آن سبب گشته کف بنا به وضعیت نامطلوبی دچار شود. در درگاه ورودی قلعه از چوب استفاده شده و نیز سطوح داخلی و خارجی برج با اندود کاه گل پوشانیده شده است. این قلعه دارای ۴ آب انبار می باشد که

نیاز ساکنین قلعه را تامین می کرده است.

قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه دیده بانی روستای گرماور

قسمت تحتانی برج از قطعات سنگ تراش داده شده با ملاط گل و یا آهک احداث شده و در بخش فوقانی آن نیز از خشت خام استفاده شده است. داراي ارتفاع تقريبي ۸ متر مي باشد و با توجه به سوراخهايي كه در بالاي قسمت ديوار سنگي برج ايجاد شد مي توان حدس زد كه برج داراي يك طبقة فوقاني نيز بوده است این قلعه را به قرن سوم و چهارم هجری نسبت داده اند ولی جهت دستیابی به تاریخ دقیق احداث بنا نیاز به کاوشهای باستان شناسی و حفاری دارد که هنوز در این منطقه صورت نگرفته است.

قلعه دیده بانی روستای گرماور

قلعه دیده بانی روستای گرماور

 

منبع :

سایت ویکی پدیا

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قلعه دیده بانی روستای گرماور”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *