روستای بابانظر همدان

روستای بابانظر رزن همدان
روستای بابانظر رزن همدان
روستای بابانظر رزن همدان

روستای بابانظر در طول جغرافیایی ۴۲/۴۸ و عرض جغرافیایی ۲۸/۳۵ و در ارتفاع ۱۸۹۰ متری از سطح دریا واقع شده است . این روستا در دهستان سردرود ، بخش رزن در استان همدان قرار گرفته است . كوه بوقاطی در ۴۰ كیلومتری شمال و شمال غرب روستا واقع است . تپه قازان گلی در ۴ كیلومتری جنوب غرب روستا واقع است .
روستای بابانظر یکی از روستاهای رزن می باشد که در غرب شهرستان واقع شده است به علت وسعت وجمعیت زیاد مرکز دهستان بغراطی می باشد طبق تحقیقاتی که صورت گرفته تاسیس این روستا به قرن پنجم همزمان با زندگی باباطاهرعریان اتفاق افتاده که موسس این روستا فردی به نام ( نظر ) بوده است که به بابانظر مشهور شده است.مردم این روستا اکثرا کشاورز و دامدار می باشند و تعدادی نیز در کارگاههای موزاییک سازی کار می کنند.مذهب مردم، شیعه اثنی عشری می باشد و به زبان ترکی تکلم می کنند. این روستا دارای سه مسجد و یک حسینیه می باشداکثرمردم روستا باسوادهستند.
به لحاظ اقلیمی آب و هوای این روستا سرد و خشك است و این روستا از شرایط دشتی برخوردار است . مردم این روستا اغلب به كار كشاورزی ، دامداری ، باغداری ، پیشه وری فرشبافی و پرورش زنبور عسل مشغولند . محصولات كشاورزی این روستا شامل : گندم ، جو ، یونجه ، بنشن ، انگور و زردآلو است . كشت این روستا آبی و دیمی است كه آب آن از طریق چشمه ، كاریز و نیمه ژرف تامین می شود . رستنی ها و گیاهان این روستا شامل : گل گاوزبان ، گل ختمی ، خاكشیر كه كاربرد دارویی دارند ، است . جانوران و پرندگان روستا اغلب گرگ ، روباه ، شغال ، خرگوش ، كبك است.
مجموعه تاریخی روستای بابانظر
این مجموعه در فاصله ۴۰ کیلومتری از مرکز شهرستان رزن در روستای بابانظر قرار گرفته است.این محوطه تاریخی شامل عمارت اربابی،قلعه،حمام و مسجد تاریخی می باشد.در گذر زمان قلعه و عمارت اربابی تخریب شده و تنها آثاری از دیوارها و برج و باروها نمایان می باشد.مسجد تاریخی امام رضا(ع)دارای ۱۲ ستون اصلی از جنس چوب و پوشش بام هم تیر چوبی می باشد.سر ستونها گچ بری شده و نمای بیرونی کاه گل الک شده می باشد.مصالح بکار رفته در این بنا خشت و گل می باشد.دارای ۳۰۰ متر مربع مساحت و دو درب چوبی برای ورود آقایان در قسمت جلو و یک ورودی در قسمت پشت مسجد برای خانمها تعبیه شده است.در قسمت داخل مسجد دور تا دور دیوارها فضایی به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر وعرض ۲ متر از کف مسجد برای نشستن بزرگان و ریش سفیدان ایجاد شده است.
این بنا حدود ۲۰۰ سال قدمت داشته و تغییرات خاصی در آن ایجاد نشده است.

روستای بابانظر رزن همدان

روستای بابانظر رزن همدان

روستای بابانظر رزن همدان

طبیعت اطراف روستای بابانظر رزن همدان

منبع:

– سیری در ایران

– رسانه ی نگاه

– روستاهای ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روستای بابانظر همدان”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *