تخریب آثار باستانی عراق

هترا،موصل،عراق
هترا،موصل،عراق
هترا،موصل،عراق

در این چند روز حادثه ی تلخی که در منطقه شاهد آن بودیم، تخریب آثار باستانی در شمال عراق بود هر روز اخباری از ویران کردن آثار تاریخی عراق که به نوعی هویت ایرانیان هم با آن ها عجین است و معماری هایی از نوع ایرانی در این آثار به چشم می خورد و می توان گفت که بسیاری از آثار تخریب شده مربوط به سلسله ی اشکانیان می باشد شنیده شد.  پس از چند روز شنیدن چنین اخبار دردناکی که برای هر انسان روی کره ی خاکی تاسف بار بود دبیر کل سازمان ملل نیز اقدامات گروه “داعش”را محکوم کرد. این آثار باستانی قدمتی چند هزار ساله دارند که هریک به نوعی دفتری از آن چه بر تمدن ها گذشته است را برای ما نمایان می کند. جنگ های فراوان، آثار تخریبی آب و هوا و سایر آسیب های طبیعی چنین ظلمی بزرگی را در قبال تمدن چندین هزار ساله این آثار انجام نداده اند. که داعش نشان داد که علاوه بر این که بر انسان ارزش نمی گذارد بلکه به تمدن های انسانی هم ارزشی نمی گذارد.

داعش با تصرف شهر موصل در ژوئن ۲۰۱۴، مقر اصلی خود را تشکیل داد در دوازده کیلومتری شهر موصل، خورس آباد قرار دارد که کاخ آشوری حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد در  پایتخت آشوریان بنا شده است. این اثر توسط داعش منفجر و تخریب شد.

واکنش دبیرکل سازمان ملل متحد :

بان کي‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد نيز خشم خود را نسبت به تخريب آثار باستاني و ميراث جهاني توسط داعش ابراز کرده است. بان‌ کي‌مون  از جامعه‌ي جهاني خواست تا به “ترور نفرت‌انگيز” تروريست‌هايداعش پايان دهند. دبيرکل سازمان ملل متحد همچنين خواستار جلوگيري از تجارت غيرقانوني با اشيا و گنجينه‌هاي تاريخي شد. بان کي‌مون تاکيد کرده است که « تخريب هدفمند ميراث فرهنگي و باستاني ما يک جنايت جنگي است.» شوراي امنيت سازمان ملل متحد در ماه فوريه گذشته براي قطع راه‌هاي اصلي تامين مالي تروريست‌هايداعش از راه فروش عتيقه و آثار باستاني، فروش نفت و درآمد کسب‌شده از راه باج‌گيري، قطعنامه‌اي صادر کرد.

شهر هترا (حضر ) :

شهریی که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش برمی گردد. در میان این همه تخریب شهر هترا هم در امان نماند، شهر هترا که تنها شهر به جا مانده از دوره ی اشکانی بود، هم تخریب شد. این شهر در فهرست یونسکو قرار داشت. به نقل از اساتید دانشگاه موصل تمام این بنا از بین رفته است. اما سازمان میراث فرهنگی عراق بدلیل اینکه کل این منطقه در دست تروریست های داعش است، نابودی کامل بنا را تائید نکرده است. شهر باستانی هترا در فاصله ی صد و پنجاه کیلومتری موصل و در جنوب غرب این شهر قرار دارذ. معماری شهر هترا ترکیبی از سه معماری ایرانی، یونانی و رومی است. علت اهمیت بسیار زیاد این بنا این است که هیچ اثری به این عظمت از دوره ی اشکانیان در داخل مرزهای ایران وجود ندارد. یونسکو از شهر هترا به عنوان میراث بشریت نام برده است.

هترا، موصل،عراق

هترا، موصل،عراق

هترا،موصل،عراق

هترا،موصل،عراق

آثار باستانی موصل:

می توان گفت تخریب موزه ی موصل جز اولین خبرها بود که در روزنامه ها و وب سایت ها منتشر شد که داعش در این ابعاد دست به چنین اقدامی زده است. فیلم هایی که در فضای مجازی بارگذاری شد تاسف هر انسان علاقه مند به تاریخ را برانگیخت. قدمت بسیاری از مجسمه ها به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش برمی گردد. مجسمه ای که متعلق به دوره ی آشوریان و یکی از قدیمی ترین تندیس های جهان به شمار می رود، نیز نابود شد.

موزه،موصل،عراق

موزه،موصل،عراق

شهر باستانی نمرود:

شهر باستانی نمرود نیز از دست داعش در امان نماند و تخریب شد، میراث فرهنگی عراق اعلام کرد که داعش با بولدوزر شهر باستانی نمرود را که متعلق به دوره ی آشوریان بود را ویران کرد شهر باستانی نمرود در چهل کیلومتری موصل قرار دارد. شهر باستانی نمرود متعلق به ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و در مقاطعی از تاریخ پایتخت آشوریان نیز بوده است. در سده های نوزدهم و بیستم حفاری هایی توسط باستان شناسان انجام شده که دژ و معابدی هم در آن کشف شد. حراج آثار باستانی از دیگر اقدامات این گروه تروریستی است که با فروش آثار باستانی به خرید سلاح و تجهیزات نظامی می پردازند. مدیر علمی بخش خاور شناسی انستیتو باستان شناسی آلمان می نویسد. آنچه بمب ها نتوانسته خراب کنند. امروز به دست بنیادگرا ها تخریب می شود.

 

نمرود،موصل،عراق

نمرود،موصل،عراق

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تخریب آثار باستانی عراق”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *