ماهی میدم

ماهی میدم - لخلاخ
ماهی میدم - لخلاخ
ماهی میدم - لخلاخ

ماهی میدم یا دمی لخلاخ یا دمپخت ماهی بوشهری یکی از غذاهای محلی استان هرمزگان و استان بوشهر است. احتمالا در مناطق مختلف جنوب اسم های متفاوتی دارد اما مواد اولیه کاملامشابه یکدیگرند.
توضیح: لخلاخ از کلمه عربی لخلخه به معنای بوی خوش است. این غذا از سواحل عربی خلیج همیشگی فارس گرفته شده و بیشتر در سواحل ایران جا افتاده است. مردم محلی معمولا این دمی را با ماهی‌هایی مثل هامور- سنگسر – سبیتی و سرخو تهیه می‌کنند.

مواد لازم براي ۶ تا ۸ نفر:
برنج :۵۰۰ گرم
تره :۵۰۰ گرم
شبت :۱ کيلوگرم
ماهي :۱ کيلوگرم (از نوع ماهيهاي گوشتي مثل ماهي شير-هامور-سنگسر-ميش ماهي يا هر نوع ماهي گوشتي)
پياز متوسط :۳ عدد
روغن :۲۰۰ گرم
گرد ليمو عماني :۱ قاشق سوپخوري
زردچوبه :۱ قاشق مرباخوري
نمک :بقدر کافي

طرز تهيه ماهی میدم:
سبزي را پاک کرده،مي شوييم و در آبکش مي ريزيم.وقتي آب آن کاملا گرفته شد،به صورت ريز خرد مي کنيم.پياز را خلال کرده با ۱۰۰ گرم روغن سرخ مي نماييم تا طلايي شود.سبزي را در پياز ريخته،قدري گرد ليمو عماني و زردچوبه و کمي نمک به آن مي زنيم و در حرارت ملايم مي گذاريم آب سبزي تبخير گرديده،کمي سرخ شود.ماهي را قطعه کرده،مي شوييم و با نصف استکان آب و کمي نمک در ظرفي مي ريزيم.آن را در حرارت ملايم مي گذاريم تا کمي بپزد.پوست ماهي را مي گيريم و به قطعات کوچک تقسيم مي کنيم و داخل سبزي مي ريزيم.آنها را هم مي زنيم تا با ساير مواد آغشته شده،کمي سرخ شود.برنج را خيس کرده،آبکش مي کنيم.نصفي از روغن را با نصف ليوان آب در کف ديگ مي ريزيم و مي گذاريم داغ شود.نصفي از برنج را در ديگ مي ريزيم.مواد سبزي و ماهي را لاي آن مي گذاريم و با بقيه برنج روي آن را مي پوشانيم.ظرف برنج را روي حرارت ملايم قرار مي دهيم و در ظرف را مي بنديم.بقيه روغن را که ۵۰ گرم مي شود با نصف ليوان آب جوشانده،روي برنج مي دهيم و مي گذاريم با حرارت ملايم به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقيقه دم بکشد.موقع کشيدن تمام مواد را در ديگ مخلوط مي نماييم و در ديس مي کشيم.

ماهی میدم - لخلاخ

ماهی میدم – دمی لخلاخ

منبع:

– سیری در ایران

– ویکی پدیا فارسی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ماهی میدم”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *