واگذاری پروژه نخل ناخدا، اولین بندر تفریحی-مسافری ایران به بخش خصوصی

نخل ناخدا
تکمیل و بهره برداری طرح بندرگاه نخل ناخدای بندر عباس که از بهمن سال ۹۰ آغاز شده است به بخش خصوصی واگذار می شود.

به گزارش دولان به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران بندرعباس، استاندار هرمزگان با بیان این مطلب که این طرح تاکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است افزود: فراخوان واگذاری این پروژه به زودی اعلام و پس از تکمیل به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

جاسم جادری تاکید کرد: این پروژه می تواند به یک مجموعه بزرگ گردشگری و رفاهی تبدیل شود که باید از توان بخش خصوصی در این راستا بهره برد.

گفتنی است بندرگاه نخل ناخدا بندرعباس که مطالعات اولیه آن در سال ۸۶ انجام شد و عملیات اجرایی آن نیز از انتهای سال ۹۰ آغاز شده هم اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. تاکنون ۲۵۰ میلیارد ریال برای ساخت این بندرگاه هزینه شده و برای تکیمل مرحله اول آن ۱۰۰ میلیارد ریال دیگر باید هزینه شود.

بندرگاه چند منظوره نخل ناخدا از طرح های منحصر به فرد بندری کشور است که با هدف کاهش ترافیک دریایی، دسترسی آسان به جزیره هرمز، ایمن سازی سفرهای دریایی و رونق گردشگری ساحلی و دریایی در منطقه شرق بندرعباس دردست احداث است.

با بهره برداری از این طرح فاصله ۱۹ کیلومتری بندرعباس به جزیره هرمز به ۱۳ کیلومتر کاهش یافته و با رونق تجارت و گردشگری، توسعه چشمگیر جزیره زیبا و تاریخی هرمز را در پی خواهد داشت، جزیره ای که به دلیل ویژگی گنبد نمکی بودن آن و برخورداری از بیش از ۷۰ طیف رنگی خاک، به جزیره رنگین کمانی خلیج فارس شهره شده است و هرساله به ویژه در فصل زمستان و تعطیلات نوروزی، هزاران نفر از علاقمندان به گردشگری دریایی و طبیعت بکر خلیج فارس را به سوی خود جذب می کند.

در فاز اول این طرح یک جاده دسترسی و موج شکن به طول ۴۴۰۰ متر در داخل دریا و حوضچه ای جهت نصب اسکله های شناور برای شناورهای مسافری و قایق های تفریحی به انضمام امکانات روشنایی، آسفالت و سرویس های بهداشتی احداث می شود.

با اتمام فاز نخست این پروژه و احداث زیر ساخت های اولیه بندری و دریایی بلافاصله عملیات اجرایی فاز دوم که شامل احداث پایانه مسافری، هتل، رستوران و کافی شاپ، مرکز تفریحات دریایی و ورزش های آبی خواهد بود با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا می شود.

طرح بندرگاه نخل ناخدا در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است؛ زیرا اولین بندر تخصصی تفریحی مسافری است که به شکل نخل در کشور ساخته می شود و در مراحل مختلف احداث آن ملاحضات زیست محیطی نیز رعایت شده است.

 

 


آخرین اخبار گردشگری
آخرین خبرهای گردشگری
اخبار گردشگری
اخبار گردشگری ایران
خبرهای گردشگری
خبرهای گردشگری ایران
گردشگری ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “واگذاری پروژه نخل ناخدا، اولین بندر تفریحی-مسافری ایران به بخش خصوصی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *