کشف جام مرمری بی نظیر در شهر سوخته

 81442188-6166785

چهاردهمین فصل کاوش و پژوهش در شهر سوخته به کشف جام مرمری و سازه های معماری بی نظیر منجر شد.
به گزارش دولان سید منصور سید سجادی سرپرست گروه باستان شناسی شهر سوخته با اعلام این خبر افزود: در این کاوش ها از داخل گور یک زن حدود ۲۸ تا ۳۰ ساله و کودکش جامی مرمری و بسیار زیبا به دست آمد که تاکنون در شهر سوخته دیده نشده بود.

او با اشاره به این نکته که در این کاوشها آثار معماری دنیای باستان برای طبقه بندی و شناسایی روشهای معماری و شهر سازی مورد توجه قرار گرفت، اظهار داشت: کاوش در قبرستان، بررسی های انسان شناسی، بررسی آسیب ها و بیماری های جامعه باستانی از طریق تجزیه و تحلیل بقایای انسانی و خاک قبور، طبقه بندی و مطالعه مواد ارگانیک، مطالعه و تحلیل داده های آماری و در نتیجه ایجاد بانک اطلاعاتی بزرگ محوطه شهر سوخته نیز مواردی بود که در این کاوش لحاظ شد.

سید سجادی تصریح کرد: برای حصول به این اهداف ابتدا سه کارگاه آزمایشی در منطقه مسکونی برای کاوش انتخاب شد تا شواهد معماری موجود در نقشه های زمین سنجی با کاوش باستان شناختی مورد سنجش قرار گیرد. او افزود: در یک زباله دانی در کارگاه شماره ۲۳ مقدار زیادی آثار شکسته مهر پیدا شد که مطالعه آنها به شناسائی وضعیت اقتصادی شهر کمک بسیاری می کند.

به گفته سرپرست گروه باستان شناسی شهر سوخته، در کارگاه شماره ۲۴ در شمال غرب منطقه مسکونی شرقی نیز یک مجموعه معماری شامل ۴ دیوار، یک اجاق U شکل و تعدادی دیوار پیدا شد که شامل دو لایه استقراری با سازه های وابسته بود. همچنین در کارگاه شماره ۲۵ در شمال غرب منطقه مسکونی مرکزی نیز تعدادی سازه معماری شامل کف و دیوار اتاقهای گوناگونی پیدا شد.

او مهمترین کارگاه معماری در این کاوش ها را شامل ۱۰ گمانه دانست که سازه های معماری مانند دو دیوار با جهت شرقی غربی به طول ۵۰ متر به همراه پشتیبان هایی رو به روی هم به فاصله سه و نیم متر از یکدیگر از زیر خاک آشکار شده که شبیه آن تاکنون در آثار معماری شهر سوخته دیده نشده است. به گفته وی این بنای ویژه دارای دیوارهایی قطور به قطر یک متر با اندود ضخیم گل و سفال هایی متعلق به آخرین دوره استقراری شهر سوخته است.

f04f15

سید سجادی تصریح کرد که در مجموع حدود ۶۰۰ متر مربع از بخش مسکونی در این فصل از کاوش در حال حفاری است و به نظر می رسد که دیوار های بزرگ و قطور این سازه متعلق به یک بنای عظیم و همگانی بوده که شناسایی کامل آن نیازمند کاوشهای گسترده تری است.

سرپرست گروه باستان شناسی در ادامه گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،شهر سوخته با اشاره به کشف ۵۸ قبر و ۵۸ اسکت و مجموعه ای از ۲۶۲ شی در کاوش های صورت گرفته در گورستان تصریح کرد: هدف اصلی از کاوش در گورستان بازسازی جامعه شهر از طریق مشاهده و تشخیص اولیه میدانی، جمع آوری صحیح بقایای انسانی، مطالعات کارگاهی و آزمایشگاهی به منظور کشف هر گونه تغییر غیرعادی بوده است.

سید سجادی گفت: از مطالعه بقایای بسیار فرسوده و تقریبا از بین رفته اسکلت های نوزادان، کودکان و بالغین روشن شد که میانگین سنی بالغین حدود ۲۵ تا۳۵ سال، کودکان ۴ تا ۷ سال و نوزادان ۱ تا ۳ ماه بوده است.

به گفته وی، تمامی جمجمه های مورد مطالعه از دسته دلیکوسفال و مزوسفال بودند ودر میان آنها جمجمه ای با عارضه پوستی یک نمونه جمجمه کودک هیدروسفالی مشاهده شد.

سرپرست گروه باستان شناسی با اشاره به سایش شدید دندانی به ویژه در دندان های ثنایای افزود: جای دندان مولار یک مرد حدود ۲۶ تا ۳۲ ساله نیز خالی بود که مطالعات روی سایر دندانها و فک پایین نشان داد این دندان احتمالا به خاطر چرکی شدن مدتی پیش تر از مرگ کشیده شده است.
به گفته وی در این دوره ازکاوش جسد یک کودک ۱۸ تا ۲۴ ماهه نیز داخل یک پوستین پشمی کشف شد که گردنبندی بسیار ظریف از مهره های متعدد بسیار ریز از جنس استخوان برگردن داشت. این باستان شناس پیشکسوت خاطر نشان ساخت که از قبور زنان جوان با میانگین سنی ۲۰ تا ۲۸ سال آینه مفرغی ، سرمه دان و ظروف رنگارنگ پیدا شده است.

سید سجادی در پایان گفت: در میان بقایای انسانی،همچنین مردی با فک پیش آمده و جمجمه دولیکو سفالی دیده شده که شکل و موقعیت فک نشان می دهد هنگام خندیدن لثه او نیز دیده می شده است. به گفته او از نمونه های استخوانی و دندانی برای آزمایشات ژنتیکی و درک رژیم غذایی ساکنان شهرسوخته نیز نمونه برداری شد.
در روزگاران دور که بشر تازه یک جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و … اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم است.

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند. بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند.

در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند.

حال بعد از گذشت ۴سال از آخرین کاوش باستان شناسی که در قالب ۱۳ فصل از سال ۷۶ آغازشده و تا سال ۸۹ ادامه داشت، گروهی از باستان شناسان ایرانی بدون کمک گرفتن از باستان شناسان خارجی کاوش های باستان شناسی جدیدی را در این محوطه تاریخی آغاز کرده اند که تا کنون به کشف آثار تاریخی بسیارارزشمندی منجر شده است.

منبع:

seeiran

 


آخرین اخبار گردشگری
آخرین خبرهای گردشگری
اخبار گردشگری
اخبار گردشگری ایران
خبرهای گردشگری
خبرهای گردشگری ایران
گردشگری ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کشف جام مرمری بی نظیر در شهر سوخته”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *