موزه شهرداری تبریز

موزه شهرداری تبریز، نام موزه‌ای است، در شهر تبریز که در طبقه زیرزمین ساختمان کاخ شهرداری تبریز واقع شده‌است. این موزه که به عنوان نخستین و تنها موزه تاریخ شهرداری‌های ایران مطرح است، پس از کشور چین، در ردیف اولین موزه‌های شهرداری‌های جهان نیز قرار دارد.این موزه، در سال ۱۳۸۶ و همزمان با یکصدمین سالگرد تاسیس نخستین بلدیه (شهرداری) ایران در تبریز و در ۸۰۰ متر مربع و با هزینه یک میلیارد و صد میلیون ریال راه اندازی شده‌است.

shardarimusuem

تالارها :

موره شهر تبریز، شامل تالارهای مختلفی چون تالار دوربین‌های قدیمی، تالار دفاع مقدس، چاپ و نشر، فرش، هنرهای معاصر، خط و خوشنویسی، تالار حکمت و چندین تالار دیگر است.

تالار فرش :

در این تالار، فرش‌ها و قالی‌هایی با قدمت ۱۱۰ سال به نمایش گذاشته شده‌اند. ۱۲ تخته فرش موجود در این مجموعه مربوط به فرش‌هایی است که از زمان تاسیس عمارت شهرداری تبریز تا سال ۱۳۲۰ به دستور ارفع‌الملک جلیلی بافته شده و به اتمام رسیده‌است.

muzeshardari-farsh

تالار دوربین های قدیمی :

در تالار دوربین‌ها، تاریخچه و روند تکوین و شکل‌گیری دوربین‌های نسل قدیم نشان داده شده‌است.

تالار شهدا :
در این تالار عکس ها و اسنادی از مقاومت و پایداری مردم ایران خاصه مردم آذربایجان و تبریز در جنگ تحمیلی ۸ ساله به نمایش گذاشته شده است که مربوط به مردان زنده نام و شهدای شجاع و با ایمان منطقه، بخصوص سرداران بزرگی چون مهدی باکری است.

تالار اسناد :
این تالار عکس هایی از تاریخ معاصر تبریز را در خود جای داده است و شامل ۷۸ سند تاریخی می باشد. ظروف و وسایل شهردار وقت در سال های معطوف به سال ۱۳۲۰، هدایای مردم، آپارات های قدیمی، اموال شهرداری و گاوصندوق مخصوص زمان قاسم خان والی، شهردار تبریز در سال ۱۲۸۶ به نمایش گذاشته شده است.

تالار صدا :
در این تالار سازهای ملی، بومی و کلاسیک موجود می باشد که شامل تار ایرانی، سه تار، تار آذربایجانی، بالابان، ساز عاشقی (گوپوز)، نی انبان، دوتار جنوب، خراسان و کلاسیک به نمایش گذاشته شده است.
گفتنی است انواع زنگوله و کوبه های دَر دوره صفویه و قاجار، سازهای آئینی، مذهبی، ریل، آپارات، رادیوهای قدیمی، نمونه تلفن و زنگ مدرسه سده اخیر و دیگر وسایل مربوط به صدا در این تالار در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
این مجموعه شخصی متعلق به هنرمند تبریزی جناب آقای حسین ساجدی می باشد.

آثار و اشیا :

در این موزه اشیاء، آثار و اسناد قدیمی مربوط به بلدیه تبریز، هدایای مقام‌ها و شخصیت‌های خارجی به شهرداران، کتب خطی و آثار هنری، اسناد اداری و مالی، جام‌های قهرمانی باشگاه شهرداری تبریز، چینی آلات، سفرنامه‌های نوشته شده درباره تبریز، تجهیزات، امکانات و اسناد مربوطه به شهر نخستین‌ها با همکاری شهرداری تبریز و برخی از شهروندان تبریزی جمع آوری و در معرض دید قرار گرفته‌است.

talareshahrdari

آدرس : تبریز-میدان شهرداری ـ ساختمان شهرداری تبریز

شماره تماس : ۳۵۵۳۹۱۹۸-۰۴۱

ساعات بازدید :  ۱۴-۸ و ۲۰-۱۴

منبع :

– ویکی پدیا

–  وب سایت شهرداری تبریز

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

یک دیدگاه در “موزه شهرداری تبریز”

  1. سینا گفت:

    مطلب بسیار مفیدی بود ، ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *