برج و باروی تاریخی بنی عامری در ورامین تخریب شد

به گزارش ايرنا عمارت تاريخي بني عامري در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و تنها بناي مربوط به دوره زنديه در شهرستان ورامين است که در حال حاضر يکي از باروهاي قديمي آن به طور کامل تخريب شد.
81477716-6226361
برج و باروی بنی عامری ورامین
رييس دفتر ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان ورامين در این مورد گفت: ضلع جنوبي اين عمارت متشکل از دو برجک و بارو بود که يکي از اين برجک ها پيش تر به لحاظ قدمت و فرسودگي فروريخته بود و برجک ديگر نيز به تازگي بر اثر عمليات اجرايي طرح هادي اين روستا تخريب شده است.
«شهاب پازوکي» ادامه داد: اهالي اين روستا اظهار داشته اند که پيش از تخريب، ترک هايي در ديواره اين عمارت تاريخي به وجود آمده بود که بر اثر اين ترک ها برجک فروريخته ولي در بازرسي به عمل آمده از سوي کارشناس سازمان ميراث فرهنگي، اعلام شده بود که در حال طبيعي اين برجک تا ۵۰ سال آينده در حالت عادی فرو نمي ريخت.
وي افزود: در بازرسي انجام شده در محل ديواره آثاري از خودروهاي سنگين راه سازي از جمله غلطک ديده شد که اين امر نشان از تخريب اين برجک دارد ولي با توجه به اين که اهالي خواهان اجراي طرح هادي هستند، منکر تخريب اين اثر تاريخي مي شوند.
پازوکي گفت: پيش از اين افرادي به عنوان واسطه به دفتر ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري ورامين مراجعه کرده بودند که اين دفتر براي اجراي طرح هادي مساعدت لازم را با روستائيان انجام دهد.
وي تأکيد کرد: با توجه به اينکه اين اثر ثبت ملي شده هر گونه دخل و تصرف در آن نيازمند استعلام از سوي سازمان ميراث فرهنگي دارد.
پازوکي تصريح کرد نکته قابل ذکر اين است که افرادي با مکاتبه با دفتر ميراث فرهنگي ورامين خواستار تخريب کامل عمارت تاريخي بني عامري شده اند تا بتوانند طرح هادي روستا را به طور کامل اجرا کنند.
رييس دفتر ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري ورامين گفت: در ضلع مقابل عمارت بني عامري ، حمامي قديمي مربوط به دوره قاجاريه نيز وجود داشته که اين اثر تاريخي نيز به طور کامل تخريب شده است.
وي افزود: باوجود آن که اين اثر تاريخي ثبت ملي نشده بود ولي به لحاظ قدمت و ارزش تاريخي ، هرگونه دخل و تصرف در آن مي بايد با استعلام ميراث فرهنگي انجام مي شد.
پازوکي گفت: پيگيري و کار رسيدگي به موضوع تخريب اين دو اثر تاريخي با تشکيل پرونده اي از سوي ميراث فرهنگي در حال انجام است.
وي تصريح کرد: مردم بايد اهميت و ارزش و اعتبار آثار تاريخي را درک کرده و خودشان از آثار تاريخي منطقه حراست کنند.
پازوکي افزود: برخي از افراد از دخل و تصرف آثار تاريخي اطلاعي ندارند ، کساني که به آثار تاريخي ثبت ملي شده خسارت وارد کنند علاوه بر جبران خسارت مالي، محکوم به يک تا ۱۰ سال زندان مي شوند.
وي گفت: بيش از ۱۷۰ اثر تاريخي در شهرستان ورامين وجود دارد که اگر براي هر کدام از اين آثار به دو نفر نگهبان نياز باشد اين دفتر به بيش از ۲۰۰ نيروي سازماني نياز دارد که عملا تأمين آن غير ممکن است و خود مردم بايد از هويت و آثارتاريخي خود حراست کنند که اين امر نيازمند فرهنگ سازي مناسب است.
پازوکي افزود: در آينده اي نزديک همايشي با حضور دهياران و بخشداران شهرستان ورامين برگزار خواهد شد تا آنان با الزامات قانوني حفاظت از آثار تاريخي آشنا شوند.
منبع: seeiran.ir

آخرین اخبار گردشگری
آخرین خبرهای گردشگری
اخبار گردشگری
اخبار گردشگری ایران
خبرهای گردشگری
خبرهای گردشگری ایران
گردشگری ایران

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “برج و باروی تاریخی بنی عامری در ورامین تخریب شد”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *