آمادگی جذب 200 میلیارد تومان برای حوزه تولید و صادرات صنایع دستی

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی از آمادگی این معاونت برای جذب ۲۰۰ میلیارد تومان برای حوزه تولید و صادرات صنایع دستی خبر داد.

به گزارش دولان به نقل از خبرگزاری تسنیم، بهمن نامور مطلق با بیان اینکه بر هیچ‌ کس پوشیده نیست که حوزه صادرات غیر نفتی و در میان آنها صنایع دستی و فرش از مشکلات بنیادین رنج می‌برند، اظهار داشت: در مورد مشکلات صنایع دستی برخی می‌گویند: «مشکل اصلی فروش و تجارت است»، ما بخشی از این سخن را می‌پذیریم اما باید در نظر داشت که بازرگانی صنایع دستی مانند همه بازرگانی‌ها هم علت است و هم معلول زیرا ضعف در فروش نه فقط مشکل بازرگانی بلکه مشکلات دیگر بخش‌ها را به نمایش می‌گذارد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال این ضعف موجب می‌شود مشکلات مواد اولیه، طراحی و بسته‌بندی در فروش افشا شود همچنین مشکلات بیمه هنرمندان، نبود تسهیلات کافی، بالا بودن حامل‌های انرژی و بالا رفتن قیمت تمام شده در فروش را نشان می‌دهد. از طرفی مشکلات آموزش غلط و نبود اندیشه‌های توسعه‌محور و دراز مدت در فروش را می‌نمایاند و در نهایت مشکلات مدیریتی و ساختاری و بی‌اعتقادی به صنایع دستی در فروش و نبود گفتمان‌سازی با وضعیت فروش برملا می‌شود.

نامور مطلق ادامه داد: فروش مهمترین شاخص وضعیت صنایع دستی است و اگر بخواهیم با همین شاخص به بررسی حوزه صنایع دستی بپردازیم باید بگوییم که وضعیت خوب و مطلوب نیست اما صنایع دستی از گذشته بهتر شده است.

وی افزود: در حوزه صادرات رشد ۳۰ درصدی نسبت به میانگین صادرات غیر نفتی را داشتیم، همچنین در حوزه فروش داخلی نسبت به سال گذشته رشد ۱۷ درصدی و در حوزه جوایز بانکی رشد ۲ درصدی را داشته‌ایم و از طرفی می‌توان به ۶ برابر شدن حضور در نمایشگاه‌های خارجی نسبت به سال ۹۱ و رشد ۵۰ درصدی برپایی نمایشگاه داخلی نسبت به سال گذشته را نام برد.

معاون صنایع دستی کشور ادامه داد: کمک به راه‌اندازی ۴ فروشگاه صنایع دستی در کشورهای قبرس، هلند، استرالیا و امارات  به منظور بازپس‌گیری بازار از دست رفته، افزایش تسیهلات از کمتر از یک میلیارد تومان در سال ۹۱، به بیش از ۴۰ میلیارد در سال ۹۲ و یکصد میلیارد تومان در سال ۹۳، شروع عملیات ساخت نسل جدید از بازارچه‌های صنایع دستی در کشور با هدف هر شهرستان یک بازارچه صنایع دستی و تعریف و تبیین کارگاه‌های صنایع دستی صادرات محور بخشی از فعالیت‌های ماست.

نامور مطلق با اشاره به فعالیت‌هایی که در حال انجام است و به زودی صحنه بازار صنایع دستی را دگرگون می‌کند خاطر نشان کرد: حمایت از راه‌اندازی هلدینگ صنایع دستی، حمایت از راه‌اندازی پایانه صادرات صنایع دستی، پژوهش و آماده‌سازی بسته‌های سوغات زیارتی و حمایت از راه‌اندازی بزرگترین فروشگاه الکترونیکی کشور از نمونه این فعالیت‌هاست.

معاون صنایع دستی کشور گفت: امروز صنایع دستی ایران دچار پارادوکس عمیقی شده است زیرا وضعیتی محدود و ظرفیتی نامحدود دارد لذا اگر می‌خواهیم صنایع دستی شکوفا شود برای تصمیم‌گیری باید به ظرفیت آن توجه کنیم نه وضعیت آن.

وی اضافه کرد: بی‌توجهی به صنایع دستی فقط بی‌توجهی به سرنوشت هنرمندان این رشته نیست بلکه بی‌توجهی به آخرین فرصت سرمایه‌ای ملی نیز محسوب می‌شود. لذا برای اینکه صنایع دستی بخشی از مشکلات اشتغال و ارزآوری را برطرف کند باید نخست مشکلات صنایع دستی را برطرف کنیم.

وی افزود: چارچوب و ساختاری که دولت نهم و دهم برای صنایع دستی ساختند، تابوت مرگ صنایع دستی بود که اگر تغییر نکند صنایع دستی می‌میرد. ساختاری که در آن صنایع دستی نه جایگاهی در تصمیم‌گیری، نه نسبت به هنرمند و نه نسبت به هنرش داشت نه تصرفی در بیمه‌اش دارد و نه اختیاری برای بازاریابی جهانی. نه نظارتی بر فروشگاه‌هایش دارد و نه بر گمرک. نه اعتبارات قابل توجهی دارد و نه در اعتبارات مرتبط با این حوزه اختیارات کافی و در نهایت نه چارت تشکیلاتی درستی دارد و نه امکاناتی برای مدیریت مناسب این حوزه و قصه غم‌انگیز جدایی از فرش نیز ماجرای دیگری دارد.

معاون صنایع دستی خاطر نشان کرد: با این حال صنایع دستی می‌خواهد زنده بماند. کسی باور نمی‌کرد هنرمندان صنایع دستی آمادگی جذب حتی ۱۰ میلیارد تومان را داشته باشند اما امسال یکصد میلیارد تومان جذب می‌کند و اگر اعتبارات وجود داشته باشد سال آینده آماده جذب بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان هم است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آمادگی جذب ۲۰۰ میلیارد تومان برای حوزه تولید و صادرات صنایع دستی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *