تابلو سنگ های تبریز

tablosang3

اين رشته هنري بديع چند سالي است كه در شهر تبريز رواج يافته است. در اين هنر با استفاده از كنار هم قرار دادن سنگ ريزه هاي طبيعي و چسباندن آنها بر روي زمينه كار، تصاوير زيبايي ايجاد مي گردد. به علت طبيعي بودن سنگريزه ها، تقريبا رنگ هيچكدام از آنها مشابه هم نيست. همچنين ميزان دوام و ماندگاري اين نوع تابلو چندين برابر تابلوهاي رنگ شده مي باشد.

مشخصات و مراحل ساخت:
۱- جمع آوري سنگ ريزه هاي طبيعي از سواحل دريا.
۲- پاک كردن سنگ ريزه ها و سوا كردن سنگ ها با توجه به شكل آنها.
۳- طراحي طرح مورد نظر روي زمينه از جنس چوب يا سنگ يا كاشي.
۴- آماده كردن چسب (صمغ) براي چسباندن سنگ ريزه ها.
۵- چسباندن سنگريزه ها با توجه به تناليته رنگي (خودرنگ) و اندازه سنگ متناسب با طرح.
۶- فيكساتيو (ورني) زدن طرح براي مقاوم سازي در برابر تاثيرات فيزيكي.

tablosang2

بزرگترین تابلو موزائیک سنگ جهان در تبریز رونمایی شده است. این تابلو سنگ که شامل تصویری از چهره‌ی شاعر شهیر آذربایجان، استاد سید محمد حسین شهریار، روستای خشکناب و مقبره‌ الشعرای تبریز است، با استفاده از یک میلیون سنگ‌ ریزه طبیعی دریا (خودرنگ) ساخته شده است.

 تابلوی یاد شده در ابعاد ۳*۲ بوده و اولین سنگریزه‌های آن همزمان با جشنواره فرهنگی هنری “یک روز با حیدر بابای شهریار” که در خشکناب برگزار شد،‌ توسط “علی‌اکبر صفی‌پور” مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از مسوولان استانی چیده شد و ادامه‌ی آن توسط “صابر بقال‌ اصغری” و ۱۲ نفر از اعضای انجمن‌ هنرهای تجسمی تکمیل گردید.
گفتنی است این رشته‌ی هنری برای اولین بار توسط “صابر بقال‌ اصغری” کار شده و مبداء پیدایش این رشته‌ی ابداعی و نو، تبریز است. این تابلو پس از اتمام جهت نصب در مقبره الشعرای تبریز، به این مکان انتقال یافته و در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
tablosang
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، تصاوير و چهره ۶۵ تن از مشاهير و مفاخر آذربايجان كه با هنر ابتكاري و منحصر به فرد موزائيک سنگ و توسط تيم‌ هنري و كاري صابر بقال اصغري از هنرمندان مبدع تبريزي طراحي و بر ديوارهاي محيطي پارک مفاخر تبريز نصب شده است.
منبع :
– پورتال شهرداری تبریز
– پایگاه اطلاع رسانی تبریز بیدار

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تابلو سنگ های تبریز”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *