پارک ملي گولوک‌داغي ترکيه

پارک ملي گولوک‌داغي در نزديکي شهر آنتاليا ترکيبي از خرابه‌هاي باستاني و طبيعت زيباي کوهستاني منطقه است.
پارک ملي «گولوک‌داغي» يا «ترميسوس» شهري باستاني است که در داستان «ايلياد» اثر «هومر» و بخش مربوط به قهرمان افسانه‌اي آن يعني «بلرفون» ذکر شده است. بقاياي اين شهر باستاني را مي توان در ديوارهاي دفاعي شهر، برج‌ها، جاده پادشاهي، ورودي هادريان، ورزشگاه و سالن تئاتر، مقبره‌هاي سنگي و سيستم زه‌کشي و آبياري مشاهده کرد.

gulukdaghi

از جذابيت‌هاي اين منطقه مي‌توان به طبيعت زيبا و بکر و حيات وحشي با عقاب‌هاي طلايي، بزهاي کوهي و گوزن زرد اشاره نمود. اما شايد بتوان يکي از زيباترين جاذبه‌هاي اين منطقه را، مقبره‌هاي سنگي آن دانست که با توجه به ثروت و مقام افراد، داراي اندازه و طرح‌هاي متفاوتي مي‌باشند، که متأسفانه امروزه اثري از اجساد و اشياي زينتي درون آن‌ها نيست.

gulukdaghi3

gulukdaghi2

مجموعه شهر باستاني و پارک ملي ترميسوس در ۳۰ کيلومتري شمال غربي آنتالیا و در ارتفاع بيش از هزار متري از سطح درياهاي آزاد قرار دارد. موقعيت استراتژيک اين شهر و قرارگيري آن در ميان حصاري طبيعي از کوه‌ها و صخره‌ها و احداث ديوار دفاعي به دور آن سبب شده بود تا تجاوز به آن تقريبا غيرممکن باشد، به‌طوري‌که اسکندر در حمله به اين شهر ناموفق بود و شکست خورد. اين شهر براي سال‌ها منطقه‌اي خودمختار و داراي استقلال از امپراطوري روم به شمار مي‌رفت.

gulukdaghi1

منبع: farang.ir

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پارک ملي گولوک‌داغي ترکيه”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *