قصر Topkapi استانبول

کشور: ترکيه
شهر: استانبول
موقعيت: محله سلطان احمد
نوع مکان: قصر باستاني

topgapy
قصر Topkapi استانبول توسط سلطان مهمت دوم بلافاصله بعد از فتح استانبول در سال هاي ۱۴۵۹ تا ۱۴۶۵ بنا شد. حدود ۴۰۰ سال سلطان هاي عثماني در اين قصر زندگي مي کردند. طي اين سال ها به مرور قصر گسترش يافت و ۴ باغ نيز به آن اضافه شد و نهايتا ۵۰۰۰ نفر ساکن داشت.
براي تماشاي تمام عمارت حد اقل يک نصفه روز را بايد زمان گذاشت.

Topkapi-Palace-Istanbul10

topgapy2
اگر از باب همايون وارد قصر شويد چشمه (آبشار) احمد سوم در مقابل شما قرار دارد که توسط سلطان مهمت در ۱۷۲۹ ساخته و به سلطان احمد بخشيد.
حياط اول که به حياط “جان نثار” معروف است، معبري عمومي براي تمامي ساکنان قصر بوده.
شما مي توانيد از “باب سلام” وارد عمارت شويد که توسط سلطان سليمان در ۱۵۲۴ بنا شد و تنها کسي بود که مي توانست سوار بر اسب از اين در وارد شود، بقيه مي بايد پياده داخل شوند. زنداني ها در برج هاي دو طرف اين ورودي نگهداري مي شدند.
حياط دوم پوشيده از گل هاي رز و درختان بومي مي باشد. در گوشه اي از آن آشپزخانه قصر قرار دارد که در آن بيش از ۱۰۰۰ آشپز تمام وقت و در مراسم خاص بين ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ نفر در آن کار مي کردند.
بخش اصلي عمارت که ” حرم” گفته مي شود، از ۴۰۰ سالن، تراس، اتاق و … تشکيل شده. حدود ۴۰ بخش از اين حرم براي بازديد عموم باز است.
پشت عمارت حرم حياط سوم قرار دارد که وقتي از حرم وارد آن مي شويد از “باب سعادت” به قسمتي از باغ مي رسيد که ساليان سال فقط پادشاهان و افراد خاص اجازه ورود به آن را داشته اند!
حياط چهارم که فقط مخصوص پادشاه بوده شامل تراس، استخر، سايبان و مسجد است و منظره بي نظيري از تنگه بسفر در مقابل آن قرار دارد.

topkapi-palace1

منبع:nextholiday.com

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “قصر Topkapi استانبول”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *