سرو هرزویل

سرو هرزویل
سرو هرزویل

اثر طبیعی ملی سرو هرزویل با مساحتی بالغ بر۶۲۵/۰ هکتار در سال ۱۳۶۶ طی مصوبه شماره ۱۱۳ مورخ ۲۰/۶/۶۶ شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

سرو هرزویل

سرو هرزویل

ویژگیهای منطقه:
این اثر کهنسال که نامش در سفرنامه ناصر خسرو هم آمده است دارای قطر یقه و ارتفاعی برابر با ۳/۴ و ۲۵ متر ودر ارتفاع ۶۰۰ متری از سطح دریا و در روستای هرزویل شهرستان رودبار واقع گردیده است. شکوه و عظمت این درخت و باورهای مذهبی جامعه؛زمینه بازدید مردم را از این اثر با ارزش فراهم آورده است.
اثر طبيعي ملي سرو هرزويل در استان گيلان و در محدوده شهر منجيل و در عرض شمالي ۵۰/۳۶ و ۱۰/۵۰ طول شرقي واقع شده است. مساحت آن در حدود ۰٫۶۲۵ هكتار مي باشد.
در دل روستاي هرزويل منجيل، سروي به يادگار مانده كه به‌دليل قامت برافراشته و قدمت طولاني‌اش مورد توجه است.
سرو كهنسال هرزويل كه در سال ۱۳۶۲ توسط شوراي عالي محيط زيست به‌ عنوان يك اثر طبيعي ملي ثبت شده، در نزديكي منجيل در دامنه‌ی كوه‌های شمالی جاده‌ی رشت – تهران كه سرسبز از درختان زيتون و رزبين است، پابر جاست.
سروهرزويل درختى كهنسال با ارتفاع ۳۰متر و قطر تنه چهارمتر، به روايات مختلف از ۱۰۰۰ تا۳۰۰۰سال است كه در خاك شهرك تاريخى هرزويل ريشه دوانده است. حتى ناصرخسرو قباديانى در سفرنامه اش از درخت سرو زيبا و كهنسالى در منطقه هرزويل ياد مى كند.

سرو هرزویل

عکس قدیمی از سرو هرزویل

منابع :

سایت سیری در ایران

ویکی پدیا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سرو هرزویل”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *