h غار شوی | پورتال جامع گردشگری دولان

غار شوی

غارشوی،بانه،کردستان

غارشوی،بانه،کردستان

غار شوی در روستای شوی در ۱۲ کیلومتری بانه در نزدیکی مرز ایران و عراق قرار دارد. طول این غار ۲۶۷ متر است و با شیب بسیار تندی رو به پایین می‌رود. ارتفاع دهانه غار کوچک است و برای ورود به آن می‌بایست به صورت خمیده حرکت کرد همچنین عرض دهانه غار نیز کمتر از ۲ متر می‌باشد. درون غار آبرفتی، ریزشی و بسیار خطرناک است و چاه‌های عمیق زیادی در دالان‌ها و تالارهای آن وجود دارد به همین جهت پیمایش غار نیازمند در اختیار داشتن تجهیزات مخصوص غارنوردی می‌باشد.شوي نامي آشنا براي دوستداران غارنوردي است.

غارشوی،بانه،کردستان

غارشوی،بانه،کردستان

 بلافاصله پس از ورود و بعد از چند متر مسير افقي و مسطح به پرتگاهي مي رسيم که دو راه مشخص را در برابر ما قرار مي دهد. مسير سمت چپ که به چاهي مي ماند و در ادامه به تالار کوچکي فرود مي آيد که البته راه به جائي نداشته و تنها مي توان با گرايش به سمت راست و فرود از شيبي تند به مسير اصلي وارد شد. مسير سمت راست که در واقع شعبه اصلي غار شوي است نيز با شيبي تند و طولاني به سمت پائين مي رود. پس از بررسي مسير بدليل لغزندگي بسيار زياد و گل آلود بودن شيب پيش رويمان کارگاهي داير کرده و با استفاده از آن فرود مي رويم. البته شيب مسير زياد نبوده و از طناب فقط براي حمايت فرود استفاده مي کنيم. اين شيب حدود ۵۰ متر ادامه داشته و ما را به اعماق غار مي برد. در انتهاي طناب و شيب مذکور به سطحي مسطح مي رسيم که ۳ راه در برابر ما قرار مي دهد. اولين راه سمت چپ است که مستلزم صعود از شيبي تند و سنگلاخي است. اين مسير صعود شد و در انتها به تالاري که نزديک دهانه غار است منتهي گرديد. علير غم وجود چند دهليز و دالان کوچک و تلاش ما در بررسي همه آنها راه به جائي نبرديم و همه اين مسيرها بن بست بودند.

غارشوی،بانه،کردستان

غارشوی،بانه،کردستان

دومين راه مسير سمت راست است که با شيبي تند به سمت بالا مي رود که اين راه نيز در نهايت و قدري بالاتر مسدود مي گردد. سومين راه کههمان مسير مستقيم است و در واقع ادامه شعبه اصلي غار است را در پيش مي گيريم و بعد از عبور از يک دهليز و دالان به يک دهليز بسيار تنگ مي رسيم و با زحمت از آن عبور مي کنيم. در ادامه دالاني ديگر پيش روي ماست و دوباره دهليزي ديگر تا به يک اتاقک مي رسيم که کف آن مملو از آب و گل است و در سمت راست آن مسير ادامه مي يابد. بعد از چند تنگناي ديگر دوباره به اتاقکي کوچکتر مي رسيم که انتهاي غار شوي بوده و راه را بر ما مي بندد. توضيح آنکه در اکثر قسمتهاي اين غار دهليزهاي متعددي وجود دارد که با صرف وقت و انرژي زياد همه آنها را مورد بررسي و بازديد قرار داديم که البته هيچيک از آنها شعبه مهمي محسوب نمي شوند. نکته مهم در مورد غار شوي آنست که اکثر بخشهاي اين غار ريزشي بوده و عبور از آنها مستلزم توجه و دقت وافر است. در ضمن بيشتر نقاط غار نيز به شدت گل آلود بوده که اين مهم نيز پيمايش غار را دشوار تر کرده و به خطرات مسير نيز مي افزايد.

غارشوی،بانه،کردستان

غارشوی،بانه،کردستان

منابع :

وب سایت seeiran

-انجمن غار نوردی

غار شوی

Kurdistan, Baneh, خیابان دکانان، Iran

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “غار شوی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تهران

تبلیغات شما

کرمان

خراسان شمالی

قم

مازندران

هرمزگان

گیلان

چهارمحال بختیاری

گلستان

آذربایجان شرقی

کانال تلگرام دولان

آذربایجان غربی

ما را دنبال کنید

اردبیل

اصفهان

همدان

خراسان رضوی

یزد

بوشهر

کرمانشاه