عمارت پیر آباد ایلخچی

عمارت پیر آباد مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اسکو، بخش ایلخچی، شهر ایلخچی، منطقه پیر آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۹۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

priabademarat

عمارت پیرآباد از دیرباز مکانی برای تجمع و گردهمایی مردم بوده که اهالی ایلخچی و روستاهای اطراف در اعیاد و مراسم و آئین های محلی در آن گرد هم می آیند. این بنا یکی از قدیمی ترین و زیباترین خانه های خشتی تاریخی شهر ایلخچی است که از زمان گذشته ، زندگی در عمارت پیرآباد جریان داشته است. این خانه پس از مدتی به الله قلی خان که یکی از معتمدین شهر به شمار می آمد، بخشیده شد.

چهار درخت قدیمی موجود در این خانه حدود ۱۲۵ سال پیش از روسیه به عمارت پیرآباد آورده شده و اتاقی کنار مطبخ بعدها توسط الله قلی خان به مجموعه عمارت افزوده شد. این بنا از دو قسمت حوض خانه و بخش مسکونی تشکیل شده که حوض خانه آن علاوه بر حوض، سه فضای نشیمن در اطراف آن را نیز شامل می شود.
 بخش مسکونی بنا نیز شامل یک انباری، آشپزخانه و دالان ورودی در طبقه همکف و یک اتاق نشیمن و پیش ورودی آن نیز در طبقه اول می شود. حوض سنگی هشت ضلعی این عمارت بسیار زیبا و دارای آب همیشه روانی است که از قنات باغ منشعب می گردد.
پس از تملک این خانه توسط شهرداری، اجرای عملیات مرمت آغاز شده و پس از اتمام به عنوان یکی از زیبا ترین باغ های ایرانی تقدیم مردم و اهالی این منطقه خواهد شد.
emaratepirabad

منبع :

– ویکی پدیا

– خبرگذاری مهر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عمارت پیر آباد ایلخچی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *