آبشار پیر بالا مرند

آبشار پیر بالا در موقعیت N38.312265 E45.585744 جغرافیایی در استان آذربایجان شرقی واقع است. این آبشار در جنوب شرقی روستای پیر بالا واقع شده است. روستای پیر بالا در ۱۸ کیلومتری شهرستان مرند واقع است. پس از گذر کردن از ۴ روستای انامق، محبوب آباد، عیش آبادبالا و عیش آباد پایین به این روستا خواهید رسید. استقرار روستای پیربالا در میان یک دره بزرگ و واقع شدن در دهانه دو رودخانه، موقعیت جغرافیایی جالب و با صفایی را به آن داده است. مهمترین مشاغل این روستا کشاورزی و دامداری است. از بارزترین محصولات کشاورزی پیربالا می توان به گردو، زردآلو و سیب اشاره کرد. مسیر آبشار مملو از درختان گردو و زردآلو است. درآمد اکثر روستاییان این منطقه نیز از همین محصولات تامین می شود. همچنین تولید خشکبار از دیگر محصولات ممتاز این روستا است.

rustayepirbala

 

از روستای پیربالا تا آبشار در حدود ۲ ساعت پیاده روی با شیب ملایم لازم است. مسیر از میان دره ای که توسط صخره های بزرگ پوشیده شده و چشمه های زیادی در آن جریان دارند عبور میکند. ارتفاع آبشار در حدود ۱۰ متر است و بهترین فصل سفر به این آبشار در اوایل بهار است.

absharepirbala

آبشار پیربالادر ادامه‌ی مسیر جاده انامق بعدازگذرسه راهی های انامق و محبوب آباد وعیش آباد وپس از طی ۵کیلومتردیگر (ازسه راهی عیش آباد)وکلا حدود ۲۴کیلومتر ازمرند ودرانتهای جاده به روستای پیربالا می رسید.(کل مسیرآسفالته است)ماشین را در روستا می توانید پارک کنید.

pirbalaabshar

محوطه‌ی آبشار بدلیل سنگی بودن فاقد رستنی هاوگیاه است .ولی این آبشار از نظر ارتفاع وحجم آب از مهمترین آبشارهای آذربایجان شرقی بشمارمی آید.

منبع :

– وبسایت کویرها و بیابان های ایران

– وبسایت مرندی ها

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آبشار پیر بالا مرند”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *