با جذب 4 میلیون گردشگر؛ ایران جزو 50 مقصد برتر گردشگری انتخاب شد

برای نخستین بار در سه دهه اخیر، ایران در فهرست ۵۰ کشور برتر جهان از نظر آمار ورود گردشگران خارجی قرار گرفت. طبق اعلام سالیانه سازمان جهانی گردشگری UNWTO، در سال ۲۰۱۳ میلادی ایران با جذب چهار میلیون ‌و ۷۰۰ هزار گردشگر خارجی توانست رتبه چهل‌وهشتم را از آن خود کند.

اگر چه به‌ دلیل نبود آمار دقیق در زمینه درآمد ایران از منبع گردشگری، اسمی از کشور ما در فهرست درآمدی نیست، اما مطابق پیش‌بینی این سازمان، هر گردشگر خارجی برای سفر به ایران، همچون سفر به کشورهای جنوب آسیا، حدود یک هزار و ۵۷۰ دلار هزینه می‌کند. ‫

بر همین اساس ‫می‌توان گفت که ایران در این سال میلادی، به‌ صورت تقریبی حدود هفت میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار از محل گردشگری درآمد داشته است.

بر همین اساس می‌توان نتیجه گرفت جایگاه ایران در رتبه‌بندی درآمدی هم احتمالا می‌توانست تا رتبه ۳۵ صعود کند. به گزارش خبرگزاری مهر «علی‌باقر نعمتی‌ زرگران»، مسئول دبیرخانه UNWTO در معاونت گردشگری در این زمینه می‌گوید: «آمریکا از نظر تعداد گردشگران ورودی رتبه دوم را دارد، اما از نظر درآمد حاصل از ورود گردشگر، اول است.

‫‫ درآمد هفت میلیارد دلاری ایران اما، یک رقم تقریبی است و از آنجا که هنوز در ایران نظام جامع آماری مستقر نشده است، ما در فهرست سازمان جهانی جهانگردی قرار نگرفته‌ایم.» با وجود آنکه آمار گردشگران ورودی هم از سوی این سازمان جهانی ارائه شده، اما هنوز ابهاماتی از نظر آمار گردشگران ورودی به ایران وجود دارد.

این آمار برای برنامه‌ریزی‌های مرتبط با گردشگری حیاتی است، چرا که به کمک آن می‌توان اطلاع درست‌تری از نقش گردشگری در اقتصاد و سهم آن در تولید ملی به دست آورد.

منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “با جذب ۴ میلیون گردشگر؛ ایران جزو ۵۰ مقصد برتر گردشگری انتخاب شد”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *