موزه تاریخ طبيعی همدان

موزه تاریخ طبیعی

موزه تاريخ طبيعي همدان در انتهاي خيابان چهارباغ آزادگان شهر همدان در دانشکده کشاورزي دانشگاه بوعلي سينا راه‌اندازي شده است.
اين موزه با مساحتي در حدود ۲۰۰۰ مترمربع، مجموعه‌اي کم‌نظير از انواع گونه‌هاي حيواني، گياهي و طبيعي اقليم ايران و ساير نقاط جهان است. اين موزه به عنوان يکي از باارزش‌ترين سرمايه‌هاي ملي کشور، زمينه مناسبي براي مطالعه و تحقيق علاقه‌مندان فراهم نموده است. در اين مجموعه هزاران نمونه زنده، سنگواره و تاکسيدرمي شده از گونه‌هاي گياهي و جانوري از گروه پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات و آبزيان در سه سالن مجزا و مرتبط به هم نگهداري مي‌شوند.
* در سالن شماره يک نگاره‌هاي سنگي کشف شده از مناطق مختلف ايران توسط گروه تحقيق موزه و سفالينه‌ها و دست‌سازهاي مفرغي و سکه به نمايش درآمده است. همچنين حدود ۳۰۰ مورد صحنه‌سازي از طبيعت وحش ايران در معرض ديد عموم قرار داده شده‌ است. در اين سالن انواع دوکفه‌اي‌ها، گاستروپودها، حلزون‌ها، سخت‌پوستان، مرجان‌ها و اسفنج‌هاي خليج فارس نگهداري مي‌شود. علاوه بر اين از مجموعه‌هاي خارجي نيز بخشي به نمونه‌هاي ايراني ملحق شده که اين امر سبب ايجاد بهترين کلکسيون صدف‌هاي ايران در اين موزه شده است.
* سالن شماره دو به آبزيان اختصاص دارد و شامل دو بخش جدا از هم مي‌باشد. در بخش اول آکواريوم انواع ماهيان زينتي آب شيرين مناطق گرمسيري است که تعدادي از آن‌ها به صورت محدود براي تحقيقات در موزه نگهداري مي‌شوند. بخش دوم شامل آبزيان فيکسه شده است. در اين قسمت نمونه‌هاي کمياب و نفيسي از انواع آبزيان، خزندگان و پستانداران به صورت فيکسه شده در داخل محلول و يا به صورت تاکسيدرمي شده قرار دارد.
* در سالن شماره سه مجموعه‌اي از نمونه‌هاي کاني، فسيلي و سنگ‌هاي رسوبي به جا مانده از ادوار مختلف زمين‌شناسي ايران، جمع‌آوري شده است و غني‌ترين مجموعه نسبت به نمونه‌هاي مشابه داخل کشور مي‌باشد.
اين موزه در سال ۱۳۵۱ خورشيدي به همت استاد جعفر محمد عليزاده راه‌اندازي و بر اساس الگوها و استانداردهاي بين‌المللي طراحي و تکميل شده است به طوري که نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح خاورميانه و حتي جهان، مطرح مي‌باشد. موزه تاريخ طبيعي همدان در طول فعاليت خود برخي از نمونه‌ها را براي اولين بار در کشور کشف نموده است که نمونه آن کشف ۵ گونه جديد از ماهي‌هاي خليج فارس و چند نمونه فسيل مي‌باشد.

موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی موزه تاریخ طبیعی

منبع: seeiran.ir

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “موزه تاریخ طبيعی همدان”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *