تشکیل ستاد ساماندهی زائران اربعین از سال آینده

 333

 

با پایان سفر چند میلیون ایرانی به کشور عراق در ایام اربعین امسال، به‌دلیل مشکلات فزاینده در این سفر و غافلگیری مسئولان بخش‌های مختلف در ساماندهی این تردد‌ها، پرونده این موضوع باز است تا برای سال آینده که حتما با استقبال بیشتری هم همراه خواهد بود، مشکلات کمتر شوند.

به گزارش دولان، رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات گفت كه ستاد اربعين از سال آينده و ۶ ماه پيش از فرارسيدن اربعين به‌منظور ساماندهي زائران تشكيل مي‌شود.

حسن پلارك با غافلگير‌كننده‌دانستن استقبال گسترده هموطنان براي شركت در پياده‌روي اربعين گفت: شمار زائران زيارت حرم امام حسين(ع) در سال‌جاري بيش از ۲۰ميليون نفر برآورد شد كه زائران ايراني بيش يك ميليون از اين تعداد را شامل شدند. تاكنون چنين جمعيتي از ايران در يك برش زماني محدود از كشور خارج و بازنگشته بود.

وي با اشاره به استفاده از رويكردهاي جديد در قالب تشكيل ستاد اربعين تصميم آن طي جلسه مشترك رحماني فضلي وزير كشور، استاندار كربلا و توليت حرم‌هاي مطهر حسيني و عباسي كه در كربلاي معلي گرفته شد، افزود:ستاد اربعين، برنامه‌ريزي و تدارك امكانات براي برگزاري هر چه بهتر زيارت را زودتر از موعد آغاز مي‌كند و روند دريافت ويزا از چند ماه پيش از اربعين آغاز مي‌شود.

همزمان بعثه‌ مقام معظم رهبري در فراخواني از همه زائران و شركت‌كنندگان در راهپيمايي عظيم اربعين خواست تا پيشنهادهاي خود را براي برنامه‌ريزي‌هاي اربعين آينده به حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان حج ارسال كننند.

در اين اطلاعيه با تأكيد بر اينكه اربعين امسال حماسه بزرگي در جهان اسلام بود و ميهمان نوازي مردم شريف عراق و همبستگي پيروان اهل‌بيت عليهم‌السلام هرگز از حافظه و تاريخ محو نخواهد شد، آمده است: بازتاب اين حماسه بزرگ در جهان به‌خوبي نشان داد كه چگونه دشمنان به وحشت افتادند و رزمندگان در جبهه‌هاي نبرد با تكفيريان تروريست و آدم‌كش چگونه روحيه گرفتند.

طبيعي است كه اين حماسه بزرگ و اين خيل جمعيت در طول مسير رفت و برگشت و حضور خود در عراق با دشواري‌هايي نيز روبه‌رو مي‌شوند. از آنجا كه جمعيتي حدود يك و نيم ميليون نفر از ايران اسلامي به عتبات عاليات مشرف شدند، قطعاً سال آينده اين عدد افزايش خواهد يافت.

چندي پيش سعيد اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت از پيش‌بيني حضور ۳ميليون ايراني در اربعين سال آينده خبر داده و گفته بود: از الآن بايد براي اربعين سال بعد برنامه‌ريزي كنيم كه پيش‌بيني مي‌شود سال آينده دوبرابر جمعيت فعلي يعني بيش از ۳ميليون نفر براي زيارت اربعين مشرف شوند. مهم‌ترين آسيبي كه بايد براي رفع آن سرمايه‌گذاري كرد، توسعه و ايجاد زيرساخت‌ها در مرزهاست، مانند روشنايي جاده‌هاي منتهي به مرز و اينكه اين جاده‌ها اصلا ايمن نيستند. از طرفي بايد مبادي مرزها نيز توسعه يابد.

در سفر اربعين امسال و در ميان انبوه مشكلات عدم‌اطلاع‌رساني و ساماندهي مناسب در صدور رواديد، تخلف گسترده آژانس‌هاي زيارتي، مشكلات در مرزهاي ايران و عراق هنگام اعزام زائران، عدم‌آنتن دهي اپراتورهاي ايراني در عراق با وجود همه تبليغات گسترده، كمبود ظرفيت‌ها براي برگشت مسافران، گرانفروشي بليت قطار، هواپيما و اتوبوس مهم‌ترين مشكلات زائران بودند.

منبع: همشهری آنلاین

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تشکیل ستاد ساماندهی زائران اربعین از سال آینده”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *