کلیسای هوانس مراغه

کلیسای هوانس مقدس یکی از کلیساهای ارامنه کاتولیک است و نام آن برگرفته از اسم یکی از حواریون عیسی به نام یوحنا که ارامنه به آن «هوانس» می گویند، گرفته شده است. این کلیسا در داخل شهر مراغه واقع شده و تنها کلیسای موجود در این شهر است.
تاریخ بنای این کلیسا را قرن ۵ و ۶ میلادی می‌دانند. بنای اصلی کلیسا بارها بر اثر عوامل مختلف تخریب شد و بنای فعلی در سال ۱۸۴۰ میلادی به ابتکار سردار سامسون خان و توسط معماران روسی و فرانسوی ساخته شد. بنا به صورت مستطیل با نمای آجری ساخته شده است.
hovans
کلیسای هوانس مراغه در دوران حکومت ایلخانان مغول از موقعیت خاصی برخوردار بوده است ؛ ولی در زمان حاضر این کلیسا به دلیل مهاجرت ارامنه به تهران و شهرهای دیگر، عملاً بدون استفاده باقی مانده است.
کلیسای هوانس شامل سه بخش محل اسکان اسقف اعظم، مدرسه و روشن کردن شمع وعود است که برخلاف عرف رایج در کلیسا سازی، دارای پلان مربع القاعده می باشد.
کلیسا که با سنگ لاشه، آجر و خشت ساخته شده است و کلیه دیوارهای آن با گچ پوشانده شده اند، دارای پلانی است به سبک بازیلیک مستطیل شکل، در جهت شرق به غرب با ابعاد ۱۸٫۵ در ۱۲٫۵ متر که سقف چوبی آن بر روی سه جفت ستون چوبی تکیه دارد. ورودی اصلی کلیسا در سمت غربی بنا قرار دارد که در جلوی آن برج ناقوس خانه قرار گرفته است. کلیسا دارای دو ورودی کوچک نیز در سمت شمال و جنوب بنا است .سر در ورودی کلیسا دارای گنبد رک هرمی با روکش شیروانی است. فضای اصلی کلیسا مستطیلی شکل است که عبادتگاه یا محراب در ضلع شرقی آن واقع شده و مرکب از سه تاق نما با قوس جناغی می باشد. تاق نمای میانی از دو تاق نمای طرفین بزرگتر بوده و در داخل این تاق نما دو پنجره مستطیل شکل وجود داره که با شیشه های الوان مزیین شده اند. در ضلع شمالی و جنوبی برروی دیوارها و تاقچه ها، نغول های کم عمقی جهت عرضه عکس های یادبود تعبیه شده اند. در ضلع غربی حیاط یک سری ساختمان یک طبقه احداث شده که در گذشته مورد استفاده بوده اند؛ ولی براثر گذشت زمان متروک گشته و هم اکنون مرمت شده واداره میراث فرهنگی مراغه در این محل واقع گردیده است. اتاق های مخروبه دیگری نیز در اطراف حیاط دیده می شود که مسکن افراد کم بضاعت بوده اند.
kelisayehovans
آدرس : آذربایجان شرقی – مراغه خیابان امام خمینی
منبع :
– ویکی پدیا

– کویرها و بیابان های ایران

– سامانه رزرواسیون آرمان سفر

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کلیسای هوانس مراغه”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *