برج Leanders استانبول

کشور: ترکيه
شهر: استانبول
موقعيت: تنگه بسفر
نوع مکان: برج نظامي قديمي

Leander-Tower-Istanbul
برج Leanders استانبول روي صخره اي در دهانه تنگه بسفر توسط ابراهيم پاشا در سال ۱۷۱۹ ساخته شد. Leanders نام قديمي اين برج بوده و جالب است بدانيد که اين برج امروزه به “برج دختر” معروف است.
برج دختر استانبول که از اواسط دوره بيزانسي به نام برج ليندر نيز شناخته مي شود، برجي است که بر روي قطعه خشکي کوچکي که در ابتداي ورودي جنوبي بسفر و در فاصله ۲۰۰ متري ساحل Uskudar استانبول بنا شده است. افسانه هاي متعددي در مورد اين بنا و موقعيت آن نقل مي شود که حتي اگر واقعيت نداشته باشند داستان هاي  زيبايي هستند.  افسانه اي قديمي مي گويد که اين برج توسط تونلي در زير دريا به شهر متصل بوده و ديواري بين برج و ساحل بوده است. شايعه ديگري مي گويد که در قرن ۱۹ باقيمانده هاي اين ديوار در زمان هايي که دريا آرام بوده قابل مشاهده بوده اند!
در يکي ديگر از اين افسانه ها نقل مي شود که سلطاني دختري داشت که تمام زندگي اش بوده است. روزي از روزها يکي از پيشگويان دربار به حاکم خبر داد که ماري زهرآگين دخترش را در روز تولد ۱۸ سالگي اش از او خواهد گرفت، حاکم براي حفاظت از دخترش او را از باغ و بستان دور کرد و برجي بنا کرد تا دخترش را تا تولد ۱۸ سالگي اش از شر هرگونه اتفاق بد حفظ کند. اين دختر به برج انتقال پيدا کرد و تنها ملاقات کننده او تا ۱۸ سالگي اش پدرش بود. در روز تولد هجده سالگي دختر، حاکم دلشاد از شکست دادن طالع نحس دختر با سبدي از ميوه هاي رنگارنگ به برج آمد تا با هم اين اتفاق نيکو را جشن بگيرند. کسي خبر از چگونگي راه يابي مار به داخل سبد ميوه ندارد، اما دخترک در آغوش پدر جان داد!
نام قديمي اين برج، برج ليندرز، نيز از افسانه ديگري نشأت گرفته است.
در سال هاي ۱۶۰۰ از اين برج به عنوان زندان و بيمارستان قرنطينه اي استفاده مي شده، اما امروزه در اين برج رستوران و چايخانه بنا شده است.

منبع:nextholiday.ir

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “برج Leanders استانبول”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *